W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu każdego dnia, zarówno w głównym gmachu, jak i wszystkich filiach trwa niezwykły ruch.
– Ponieważ tegoroczny tydzień przebiega pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”, postanowiliśmy pokazać, jak wygląda oblicze dzisiejszych bibliotek – wyjaśnia Stanisława Mazur, dyrektorka MBP w Tarnobrzegu. – Chcemy uzmysłowić wszystkim, że dawna rola, sprowadzająca się tylko do wypożyczeń książek, lub ich udostępniania w czytelniach należy do przeszłości. Obecnie biblioteki to instytucje otwarte, prowadzące bardzo bogatą działalność.
Tarnobrzeska placówka oferuje wiele różnorodnych form – prelekcje dla dzieci, konkursy, zabawy, wycieczki; również dorośli nie mogą narzekać na brak atrakcji – unikatowe wystawy, spotkania z pisarzami, wybitnymi osobowościami, zajęcia komputerowe dla seniorów. To wszystko sprawia, że biblioteka tętni życiem.
Na tegoroczny Tydzień Bibliotek pracownicy przygotowali szereg atrakcji. Młode pokolenie miało już okazję zapoznać się z, o zgrozo, nieznanymi sobie bajkami Stanisława Jachowicza, pisarza rodem z Dzikowa. – Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że dzieci nie znają wierszyka „Chory kotek” – mówi Katarzyna Opioła z MBP. – Ale po wspólnym czytaniu i zabawie, m.in. ostrzeniu pazurków, z pewnością zapamiętają utwór, którego uczyło się kilka pokoleń, nie tylko tarnobrzeżan.
Biblioteka przygotowała również interesujące spotkania dla młodzieży. Uczniowie Gimnazjum nr 3 mogli 9 maja dowiedzieć się jak należy pielęgnować domowe zwierzęta, w jaki sposób mogą pomóc bezdomnym psom i kotom. Na wszystkie pytania odpowiadała Katarzyna Wilamowska z Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Ogród św. Franciszka”. Przybliżyła przy okazji postać Biedaczyny z Asyżu, na temat którego młodzież miała nikłą wiedzę.
Dzisiaj natomiast przez wejściem do głównej siedziby biblioteki przy ul. Szerokiej odbył się Kiermasz Literatury Regionalnej, podczas którego można było nabyć wydawnictwa dotyczące Tarnobrzega i jego okolic z autografami autorów. Swoje najnowsze książki podpisywali m.in. Małgorzata Lis, Bogdan Myśliwiec, Grzegorz Kociuba oraz Bogusław Szwedo. Wśród wystawców były m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne.
Przed tarnobrzeskimi czytelnikami jeszcze wiele atrakcji. Jedną z nich z pewnością będzie spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, autorem rozchwytywanych powieści kryminalnych „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”. Akcja tej ostatniej toczy się w sąsiednim Sandomierzu.
Szczegółowy program wszystkich wydarzeń organizowanych przez MBP w Tarnobrzegu w ramach Tygodnia Bibliotek można znaleźć na stronie internetowej placówki.