Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bohaterowie betlejemskiej nocy

Sandomierska Pasterka zgromadziła mieszkańców miasta z jego władzami, siostry zakonne, wspólnotę seminarium oraz licznych gości.

Mszy św. o północy przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii, odwołując się do współczesności, wskazał na istotę świąt Bożego Narodzenia oraz charakter ich przeżywania.

– Piękno liturgii i kolęd, szczególny wystrój świątyni, w tym bożonarodzeniowa szopka, są jakby zaprzeczeniem świata, jaki pozostawiliśmy za drzwiami. Świata, który urządziliśmy sobie sami. Tutaj mamy natomiast świat odrodzony, jakby stworzony na nowo, idealny, wolny od zepsucia, deformacji i skażenia. Wszystko, co wyszło z Bożych rąk, jest ze swojej natury doskonałe: człowiek, rodzina, przyroda – mówił do zgromadzonych biskup ordynariusz.

Wskazując na współczesne niebezpieczeństwa laicyzacji, ukazał konsekwencje odrzucenia Bożego prawa przez społeczeństwo.

– Jeżeli teraz zamienilibyśmy role bohaterów betlejemskiej nocy, jeżeli w bożonarodzeniowej szopce przygotowanej według biblijnego opisu poprzestawialibyśmy figury, przepadłaby harmonijna i logiczna całość, która napełnia duszę radością i pokojem. W tym kierunku wydają się iść ci wszyscy, którzy nie licząc się z zamysłem Boga Stwórcy dotyczącym człowieka i świata, chcieliby zorganizować wszystko według swoich reguł. Coraz częściej jest to zaplanowana strategia, która ma doprowadzić do zbudowania świata bez Boga i bez Jego zasad, szczególnie w dziedzinie rodziny i relacji społecznych – wyjaśnił hierarcha.

– Bohaterowie betlejemskiej nocy uczą nas wierności pierwotnym zasadom ustanowionym przez Boga Stwórcę. Zasadom wpisanym w naszą ludzką naturę. Niech ich przykład pomaga nam wypełniać życiowe role i zadania. Niech stanie się punktem odniesienia dla młodych pokoleń i drogą do odrodzenia naszej Ojczyzny – podsumował bp K. Nitkiewicz. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma