Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oblicza patriotyzmu

Konferencja naukowa rozpoczęła trzydniowe obchody 80. rocznicy powstania COP.

Konferencja, która odbyła się w stalowowolskiej filii Politechniki Rzeszowskiej przebiegała pod hasłem "Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość”.

Lista prelegentów była długa. Prof. Marian Marek Drozdowski, honorowy obywatel Stalowej Woli mówił na przykład o innowacyjności COP w latach 30. ubiegłego wieku.

- Po raz pierwszy wielka inwestycja została zrealizowana na podstawie rządowego planu: czteroletniego, inwestycyjnego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i sześcioletniego rozbudowy polskich sił zbrojnych. Integracja tych dwóch planów była nowością. Innowacyjność polegała też na tym, iż w COP zastosowano krajowe metody technologiczne, szczególnie w przemyśle stalowym i zbrojeniowym. Trzecia zaś innowacja dotyczyła tego, iż Eugeniusz Kwiatkowski uważał, że warunkiem ekonomicznego sukcesu jest przezwyciężenie wewnętrznych konfliktów między politycznymi obozami - podkreślił prof. Marian Drozdowski.

Dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oddział w Rzeszowie podniósł z kolei ważną kwestię patriotyzmu gospodarczego COP.

Jubileusz   Jubileusz
Konferencja odbyła się w filii Politechniki Rzeszowskiej
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Patriotyzm gospodarczy miał kiedyś inne niż teraz oblicze; była nim budowa silnego państwa, czego najlepszym przykładem jest właśnie COP, gdzie to państwo budowało i organizowało nową rzeczywistość. Mam na myśli rozwijanie nie tylko przemysłu, ale również zawodowego szkolnictwa. Dziś patriotyzm gospodarczy wygląda trochę inaczej, ponieważ posiadamy już dobrze rozwiniętą gospodarkę. Według mnie oznacza on społeczną sprawiedliwość, w tym zwłaszcza podatkową. Polska dziś niestety jest przykładem kraju niesprawiedliwości podatkowej, bo mamy system, który nie sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Na przykład firmy z kapitałem zagranicznym są pod tym względem bardziej uprzywilejowane niż krajowe - zauważył dr Kaszuba.

Po południu, w części rozrywkowej jubileuszu, na sali plenerowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli będą koncertować zespoły z miast COP: Sagittarius Blues Rock Band z Nowej Dęby, Brown z Rzeszowa oraz Wes Gałczyński & Power Train jako reprezentanci gospodarzy.

Jako gwiazda wieczoru wystąpi Maryla Rodowicz.

W sobotę i niedzielę dalszy ciąg świętowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy