Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przemysł i przyroda

- Tarnobrzeg to naprawdę kuszące miejsce o bardzo interesującym i mocno zróżnicowanym krajobrazie - stwierdza Paulina Dębosz, artystka-malarka.

- Obok zabytków, pięknej i bujnej przyrody wyłaniają się elementy industrialne, w postaci kominów, hal, wież będących świadectwem kwitnącego tu nie tak przecież dawno przemysłu siarkowego. Takie obrazy pobudzają wyobraźnię, która przelana na płótno, stanowi odbicie naszego, indywidualnego widzenia świata. Widok, jaki roztacza się przed oczami, nie zawsze jest wiernie odwzorowywany, czasami jest wypadkową różnych miejsc lub też syntezą jednego z nich - mówi Paulina Dębosz, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pani Paulina była jedną z uczestniczek pleneru malarskiego, zorganizowanego przez Pracownię Artystyczną Regio Ars w Tarnobrzegu, dla studentów i absolwentów wydziałów artystycznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego

- W ubiegłym roku przymierzaliśmy się do ściągnięcia młodych malarzy do naszego miasta, ale nie udało się nam znaleźć sponsorów. Tym razem otrzymaliśmy wsparcie od Piotra Skowrona, Siarkopolu Tarnobrzeg, Stefana Skowrona i Tadeusza Kosikowskiego oraz Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Jestem im wszystkim ogromnie wdzięczna, gdyż bez ich pomocy plener nie mógłby się odbyć z prostej przyczyny - braku pieniędzy - mówi Ewa Stec, właścicielka Regio Ars.

Do Tarnobrzegu zjechali również wykładowcy rzeszowskiej uczelni - dr hab. Antoni Nikiel, dziekan Wydziału Sztuki, dr hab. Marek Pokrywka oraz asystenci - Marek Haba i Piotr Woroniec, pod okiem których obecni i byli studenci doskonalili swój warsztat malarski. Opiekunem merytorycznym i jednocześnie współorganizatorem pleneru był dr hab. Marek Olszyński, prodziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przemysł i przyroda   Dzieciom pomagali ich starsi koledzy - malarze Marta Woynarowska /Foto Gość

- Uczestnikom zaprezentowaliśmy trzy wybrane przez nas miejsca. Był to park w Dzikowie i zamek Tarnowskich, po którym oprowadził ich sam dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych, tereny Natura 2000 w Baranowie Sandomierskim oraz okolice Jeziora Tarnobrzeskiego - wyjaśnia Ewa Stec. - Swoje obrazy dopracowywali i wykańczali w budynku Mariny nad naszym jeziorem, które wielu osobom bardzo się spodobało.

Każdy z uczestników miał do wykonania cztery prace - dwie większe i dwie miniatury, które powstawały na prośbę kierownika RCPO Natura 2000 Konrada Niedźwiedzia. Ich tematem była przyroda i miejsca leżące w obszarze Natury 2000.

W czwartek, 6 września, do artystów dołączyła grupa 15 dzieci, uczestników warsztatów prowadzonych przez Regio Ars, które pod okiem nauczycieli akademickich z pomocą swych starszych koleżanek i kolegów zgłębiały arkana sztuki malarskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy