Nowy numer 13/2024 Archiwum

Idźmy przez życie razem

Pod takim hasłem obchodzono w Sandomierzu Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

Uczniowie i wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sandomierzu pokazali swoje talenty w spektaklu teatralno-edukacyjnym.

Obchodzony dzień osób dotkniętych zespołem Downa ma celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, czym jest zespół Downa, jakich wyborów dokonują osoby z zespołem Downa i jakie ważne role w naszym życiu i w naszej społeczności odgrywają.

Idźmy przez życie razem   Tort podkreślił smak świętowania Archiwum Caritas - To ważny dzień nie tylko dla społeczności ośrodka „Radość Życia”, ale także dla całej społeczności Sandomierza. Poprzez akcje towarzyszące organizowane przez Ośrodek i Niepubliczną Poradnię psychologiczno - pedagogiczną uwrażliwiano społeczeństwo na problem niepełnosprawności. Osoby z zespołem Downa mogą nas uczyć otwartości i wrażliwości co w dzisiejszym świecie jest bardzo istotne – podkreślał ks. Marek Walczak, katecheta w sandomierskiej placówce Caritas.

Idźmy przez życie razem   Przemarsz przez miasto Archiwum Caritas Sandomierskie obchody Dnia osób z zespołem Downa rozpoczęto już 20 marca, w wielu szkołach dzieci odbywały specjalne zajęcia pod kątem tej tematyki. Główne świętowanie odbyło się 21 marca, który od kilkunastu laty obchodzony jest jako dzień poświęconym osobom dotkniętych tą niepełnosprawnością. Tego dnia dzieci i wychowawcy Ośrodka „Radość życia” przeszli przez Rynek Starego Miasta w barwnym korowodzie do Katolickiego Domu Kultury, gdzie wychowankowie ośrodka dotknięci zespołem Downa wystawiły poruszającą sztukę „Kolory naszego życia”. Była także przedstawiana prezentacja multimedialna oraz wystawa fotograficzna. Zwieńczeniem obchodów był występ Orkiestry Hut Szkła Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa. W kolejne dni dopełnieniem uroczystości będą zajęcia sportowe, artystyczne i kulturalne dla dzieci oraz zajęcia otwarte dla ich rodziców.

- Praca z osobami niepełnosprawnymi, a zwłaszcza z osobami z zespołem Downa jest bardzo radosna i daje wiele satysfakcji. Dzięki wyjątkowym cechom charakteru, osoby niepełnosprawne są bardzo autentyczne i szczere, przez co budowanie z nimi relacji jest dużo prostsze niż w „normalnym” świecie, a radość i uśmiech z ich strony wynagradza wysiłek włożony w ich edukację. Poczucie humoru, cierpliwość i pokora, to cechy dzięki którym można z naszymi uczniami stworzyć wiele ciekawych inicjatyw, takich chociażby jak dzisiejsze obchody, otrzymując zarazem zastrzyk pozytywnej energii i wdzięczności ze strony wychowanków – podkreślał Łukasz Serwatka, wychowawca z ośrodka „Radość Życia”.

Idźmy przez życie razem   Występ w Katolickim Domu Kultury ks. Adam Stachowicz

Po raz pierwszy zespół Downa został opisany w 1866 r. przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, jednak dopiero od 1958 r. wiadomo, że choroba ta ma podłoże genetyczne. Szacuje się, że Zespół Downa występuje u jednego dziecka na ok. 600 urodzeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy