Nowy numer 13/2024 Archiwum

Modlitwa i troska o jedność

W środę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Uświadamia nam on grzech podziału, który poróżnił wierzących w Chrystusa, oraz konieczność indywidualnego i wspólnotowego zaangażowania, aby wszyscy znowu byli jedno. Niech modlitwa w tej intencji wzniesie się ku Bogu w Trójcy Jedynemu ze wszystkich parafii diecezji sandomierskiej, wspólnot zakonnych i domów rodzinnych. Niech włączą się w nią ruchy i stowarzyszenia katolickie. Głównym wydarzeniem ekumenicznym w naszej diecezji będzie Msza św. w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, która zostanie odprawiona 25 stycznia o godz. 18.

Warto również skorzystać z materiałów przygotowanych na tegoroczny Tydzień Ekumeniczny.

Pobierz materiały

"Konieczne jest opracowanie vademecum ekumenicznego, które uwzględniłoby polskie warunki" - stwierdził rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP ocenił, że choć nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej pluralistyczne, jako chrześcijanie właściwie niewiele o sobie wiemy, chociaż łączy nas jeden chrzest.

Anna Rasińska i Paweł Bieliński (KAI): Jaka będzie specyfika tegorocznych obchodów ekumenicznych modlitw o jedność?

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan posiada zawsze swoje przewodnie hasło. W tym roku jest ono inspirowane słowami św. Pawła Apostoła z Drugiego Listu do Koryntian i brzmi: „Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas”. Ma to związek z obchodami 500-lecia Reformacji. Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech, która przygotowała materiały na tegoroczny tydzień ekumeniczny chciała nawiązać w ten sposób do nauki o usprawiedliwieniu człowieka jedynie przez Łaskę. Jak wiadomo, zajmuje ona centralne miejsce w teologii Kościołów wyrosłych z Reformacji. Stąd zaproszenie do wspólnego wysławiania Bożej miłości, która objawiła się w Chrystusie. W Jego ofierze na krzyżu i zmartwychwstaniu jest bowiem źródło pojednania, odpuszczenia grzechów oraz duchowej odnowy i uświęcenia. Autorzy tekstów na Tydzień Ekumeniczny przypominają jednocześnie, że Reformacja wywołała głębokie podziały pomiędzy chrześcijanami. Dlatego wskazują na potrzebę wspólnego uznania win, pokuty za nie i kontynuowania wysiłków na drodze do jedności.

Jak zmienia się na przestrzeni lat celebrowanie tego ekumenicznego święta?

Kiedyś dialog ekumeniczny miał charakter eklezjocentryczny, tzn. poszczególne Kościoły dążyły do tego, aby ci którzy wyznają inną niż one formułę wiary, przyjęli ich credo i podporządkowali się ich hierarchii. Taki był również motyw przewodni modlitwy o jedność chrześcijan. Dzisiaj ekumenizm ma charakter bardziej chrystocentryczny, akcentujemy zbawcze dzieło Chrystusa, które objęło nas wszystkich. Stąd ekumenizm posiada wymiar w większym stopniu duchowy: zbliżając się do Chrystusa przez osobiste nawrócenie, zbliżamy się do siebie nawzajem. Nie zrezygnowaliśmy jednak z dążenia do jedności widzialnej, wyrażonej w komunii wiary, posług i sakramentów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy