Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy da się jeść owady?

Chcesz się dowiedzieć, dlaczego przy drogach rosną drzewa, albo czy zioła tylko leczą?

Jeśli tak, to przyjdź na zajęcia „Akademii przyrodniczej”. Pod takim tytułem już pod koniec listopada rozpoczyna się cykl spotkań poświęconych szeroko pojętym zagadnieniom związanym z przyrodą i ekologią.

– Zostały one podzielone na dwie grupy – jedna dla dzieci i młodzieży do lat 16, druga zaś dla osób dorosłych – informuje Konrad Niedźwiedź, kierownik Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. – Chcemy, aby spotkania odbywały się raz w miesiącu, począwszy od listopada aż do sierpnia przyszłego roku i miały charakter otwarty, czyli, że może na przyjść każdy, kto zechce. – Ponieważ mamy zaprzyjaźnionych specjalistów z różnych dziedzin przyrody: pszczelarzy, ichtiologów, botaników, entomologów, a także fotografów przyrodniczych, to oni będą gościć u nas i dzielić się swoja wiedzą, doświadczeniem z uczestnikami – dodaje Janusz Wepsięć z RCP Obszaru Natura 2000. – Zaprosiliśmy nawet naszego lokalnego „Beara Gryllsa”, który opowie jak przetrwać w lesie i czym się można żywić, w tym jakie owady mogą posłużyć nam za posiłek. – Nie zabraknie również porad botaników, specjalizujących się w roślinach zielarskich. Obserwujemy bowiem modę na medycynę naturalną i powrót do łask ziołolecznictwa – zauważa Konrad Niedźwiedź.

Dla najbardziej wytrwałych i systematycznych słuchaczy „Akademii przyrodniczej” organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody. – Podczas każdego spotkania będziemy puszczać listę obecności. Osoby, które w ciągu całego cyklu będą miały 50-procentową frekwencję otrzymają nagrody rzeczowe, zaś z obecnością powyżej 70 procent zamierzamy ufundować wycieczkę do Białowieskiego lub Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To nagroda dla dorosłych, zaś dla dzieci planujemy wyjazd do zoo – mówi Konrad Niedźwiedź.

Pierwsze spotkanie dla dzieci odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 16 w siedzibie RCP Obszaru Natura 2000, mieszczącym się we wschodnim skrzydle Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Dorośli zaś zaproszeni są na niedzielę 27 listopada, na godz. 19. Będą mogli wysłuchać wykładów i porozmawiać z pracownikami naukowymi Katedry Agroekologii Uniwersytetu Rzeszowskiego – dr. inż. Krzysztofem Rogutem oraz dr. inż. Pawłem Wolańskim.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy