Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dwie łyżki dziennie

III Forum Pszczelarskie w Stalowej Woli.

Wzięło w nim udział aż 360 pszczelarzy z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Forum zorganizował stalowowolski powiat, ale tym razem pszczelarzy gościł Zamiejscowy Ośrodek Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. – W ubiegłym roku było tak wielu chętnych, że musieliśmy zamknąć wcześniej listę zainteresowanych udziałem, gdyż Biblioteka Międzyuczelniana nie mogła ich pomieść – wspomina Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

III Forum   III Forum
Przybyło 360 pszczelarzy
Andrzej Capiga /Foto Gość
Edward Janiec przyjechał z Kołodziejów w gminie Bojanów. W swojej pasiece ma prawie 60 pszczelich rodzin. – Ten rok był dla mnie beznadziejny; wiosna – porażka, bo pszczoły źle przezimowały. Wywiozłem je na rzepak – miodu mało. Wywiozłem na akacje – podobnie. Spadzi nie było w ogóle. Średnio z ula mam 15 kilo miodu. Cena jest jednak zbyt niska – zaledwie 30 zł na litrowy słoik – narzekał pan Edward.

W programie konferencji były między innymi wykłady specjalistów dotyczące na przykład ochrony pszczół, ich chorób, zagrożenia tego gatunku, a także właściwości zdrowotnych miodu. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielili się eksperci z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (Zakład Chorób Pszczół) oraz Uniwersytetu Opolskiego.

III Forum   III Forum
Pszczelarze sprzedawali swoje wyroby
Andrzej Capiga /Foto Gość
Zdrowotne właściwości posiadają wszystkie polskie miody. Są one wyjątkowej jakości. A to zasługa naszych pszczelarzy. Szczególne zalety ma miód nawłociowy, który ma duże właściwości przeciwutleniające. Związki w nim zawarte eliminują wolne rodniki. Dziennie należy spożywać dwie łyżki stołowe miodu – zalecała Izabela Jasicka – Misiak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

III Forum Pszczelarskiemu towarzyszył kiermasz miodów oraz produktów pszczelich z lokalnych pasiek.  – Podczas kiermaszu mieszkańcy mogą spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Jest też sporo sprzętu pszczelarskiego – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiadał za organizację III Forum Pszczelarskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy