Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przed nimi sława

Tarnobrzescy seniorzy zasmakowali w filmowej sławie.

Uczestnikom Domu Dziennego Pobytu działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu tak spodobał się udział na planie filmowym, że postanowili nakręcić drugi teledysk. Jego premiera z udziałem „aktorów” i reżysera Wojciecha Kozła odbyła się w siedzibie MOPR.

– Chcieliśmy pokazać z jednej strony, jak aktywnie i różnorodnie można spędzać czas na emeryturze, z drugiej zaś ukazać piękno i bogactwo historyczne naszego miasta i jego najbliższej okolicy – wyjaśnił Krzysztof Kowalczyk, kierownik DDP. – Stąd w teledysku zobaczymy zamek Tarnowskich w Dzikowie, klasztor sióstr dominikanek, plac Bartosza Głowackiego, Jezioro Tarnobrzeskie, odwołania do wybitnych postaci w dziejach Tarnobrzegu, a także uroki przyrody. Krótko mówiąc, pragnęliśmy pokazać siebie w naszym mieście.

W teledysku obok uczestników DDP wystąpiło wiele osób zaprzyjaźnionych i współpracujących z placówką. Na udział w zdjęciach bez wahania zdecydowały się siostry dominikanki z wielowiejskiego klasztoru, które na potrzeby filmiku zagrały z seniorami w dwa ognie w przyklasztornym ogrodzie.

Teledysk został nakręcony do piosenki Jarosława Piątkowskiego pt. „Do góry”, który nieodpłatnie udostępnił do niej prawa autorskie.

– Jest to utwór pochodzący z czwartej edycji naszego, bo organizowanego przez Tarnobrzeski Dom Kultury, konkursu „Wygraj sukces” – dodał kierownik DDP. – Autorem tekstu jest sandomierzanin Marek Sochacki, zaś muzykę skomponował Marian Zych z Tarnobrzegu. Mamy zatem do czynienia z takim lokalnym produktem – zauważył żartobliwie. – Wybór piosenki był nieprzypadkowy, gdyż chcieliśmy oddać atmosferę panującą w naszym domu i to, jak podchodzimy do życia, czyli cytując słowa piosenki „Do góry, gdzie wolności smak, gdzie powstaje dzień, gdzie się kończy kres[…] Ciągle do góry…”. Film zaś kończy się znaną piosenką krakowskiego zespołu „Pod Budą” – „Piwna 7”. I to nie bez kozery – dodał nieco tajemniczo.

Zdjęcia do teledysku kręcone były między 21 czerwca a 10 lipca. W sumie w ciągu 9 dni zdjęciowych nakręconych zostało 5 godzin materiału, z którego w wideoklipie znalazło się zalewie kilkanaście. Ale jak zapowiedział reżyser spora część niewykorzystanych ujęć znajdzie się w reportażu, ukazującym kulisy powstawania filmiku. Autorem zdjęć i montażystą teledysku był Wojciech Kozieł. Podczas kręcenia niektórych scen wykorzystane zostały drony użyczone i prowadzone przez Konrada Niedźwiedzia, Piotra Morawskiego oraz Jerzego Oblickiego.

Teledysk „Do góry” jest drugim nakręconym przez uczestników tarnobrzeskiego DDP. Poprzedni, powstały do piosenki „Bałkanica” zespołu Piersi, wzbudził wśród internautów spore zainteresowanie. Zwrócił na niego uwagę również Jerzy Owsiak, zapraszając seniorów do telewizji, aby wzięli udział w tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomysł nakręcenia teledysku narodził się po spotkaniu Krzysztofa Kowalczyka z jego serdecznym przyjacielem Wojciechem Gwoździowskim, który zaprezentował mu lip dub promujący Katolicki Uniwersytet Lubelski. – Pomyślałem sobie wówczas, dlaczego by nie spróbować pokazać nas – mówił Krzysztof Kowalczyk. – I tak powstał pierwszy wideoklip, a dzisiaj mamy premierę drugiego. Póki co kolejnego nie planujemy, ale nie można się zarzekać.

Na rolę Krzysztofa Kowalczyka w powstaniu teledysku zwróciła uwagę dyrektor MOPR Elżbieta Miernik-Krukurka. – Bez pana Krzysztofa wiele rzeczy z pewnością nie byłoby, tak jak i prezentowanego dzisiaj teledysku – stwierdziła Elżbieta Miernik-Krukurka. – Dzięki państwu i panu kierownikowi wiem, że mimo przesuwającego się nieubłaganie PESELU można żyć aktywnie, zdrowo i radośnie – dodała zwracając się do uczestników DDP.

Teledysk powstał dzięki życzliwości i ofiarności wielu osób, w tym dwóch sponsorów, pragnących zachować anonimowość, którzy wyłożyli swoje pieniądze na realizację wideoklipu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy