Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dobry jak...

...chleb czosnkowo-chrzanowy z siemieniem lnianym, który podbił podniebienia komisji.

Na tarnobrzeskim os. Mokrzyszów po raz piąty zostało zorganizowane Święto Chleba. Uroczystość rozpoczęła Msza św., sprawowana w kościele parafialnym przez diecezjalnego duszpasterza rolników i sadowników ks. Mieczysława Murawskiego oraz proboszcza ks. Wojciecha Adamczyka. W homilii ks. Murawski podkreślił znaczenie wspólnoty, w tym wspólnoty parafialnej, która dzięki zjednoczeniu jest w stanie realizować dobre dzieła, takie jak wpisane już w tradycję osiedla Święto Chleba, zainicjowane przez Stowarzyszenie „Mokrzyszów” i jego przewodniczącego Andrzeja Biernata. Zwrócił również uwagę na problemy, z jakimi borykają się obecnie rolnicy i sadownicy, czyli trudności ze zbytem płodów rolnych, zbyt niskie ceny, które nie gwarantują możliwości utrzymania się.

W trakcie Eucharystii ks. Adamczyk poświęcił wieniec dożynkowy, który w tym roku wykonali mieszkańcy ul. Zamkowej. – Gdyby ode mnie to zależało, wysłałbym na ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze wasz wieniec – uśmiechał się duszpasterz rolników.

Po Mszy św. przed kościołem zostały wręczone dyplomy i nagrody w konkursie na najlepsze wypieki. – Jest to piąta edycja konkursu na najsmaczniejszy chleb i najlepszą drożdżówkę. Mimo że w tym roku zostało zgłoszonych nieco mniej wypieków, jednak ich jakość całkowicie to wynagradza – mówi Agnieszka Walska, członkini Stowarzyszenia „Mokrzyszów” i przewodnicząca komisji konkursowej. – Są ogromnie pomysłowe, oryginalne, tak, jak chleb Anny Nowickiej, który nie tylko zaskoczył wyszukanym przepisem, ale także smakiem, zapachem i pięknym wyglądem. Był po prostu idealny. Równie oryginalny i raczej rzadko spotykany był chleb z czarnuszką, za który Anna Zioło otrzymała drugie miejsce. Trzecie miejsce przyznaliśmy Wandzie Jajko. Ponadto zdecydowaliśmy uhonorować wyróżnieniami Elżbietę Stadnik oraz Marysię Sagan.

W ubiegłym roku rywalizacji w kategorii wypieków towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wiersz o chlebie. – Okazało się, że mamy na osiedlu niemałe grono poetów, którzy ukrywali swoje literackie talenty – mówi członkini stowarzyszenia. – Takimi działaniami, jak Święto Chleba, organizowaniem konkursów chcemy zachęcić mieszkańców Mokrzyszowa do większej aktywności, a także włączenia się w działalność naszego stowarzyszenia – zachęca A. Walska.

Wszyscy chętni mogli skosztować domowych wypieków, zarówno chlebów, bułek, jak i słodkich ciast i drożdżówek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy