Nowy numer 15/2024 Archiwum

Test bociana

– Zróbcie taki tekst bociana, spróbujcie postać przez kilka minut na jednej nodze – prosił Włodzimierz Maziarz z Państwowej Inspekcji Pracy – a wówczas przekonacie się, jakby to było gdybyście stracili jedną z kończyn w wypadku.

Okazją do spotkania z przedstawicielem PIP oraz psychologiem Ewą Biernat, kierownikiem Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu Małgorzatą Gazarkiewicz oraz prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. S. Tarnowskiego dr. Stanisławem Lisem był panel dyskusyjny zorganizowany przez Zespół Szkół Społecznych nr 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu. Odbył się on z racji Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, który w tym roku obchodzony był 12 czerwca.  Aby uświadomić młodzieży prawne i etyczne aspekty zatrudniania nieletnich pedagog szkolny Sławomir Partyka wyszedł z inicjatywą dorocznych spotkań poświęconych tej tematyce.

Dyskusję poprzedziła projekcja niemieckiego filmu dokumentalnego dotyczącego pracy dzieci w Indiach. Młodzież miała okazje do poznania wstrząsającego losu swych indyjskich rówieśników, z których aż 10 mln zmuszonych jest do niewolniczej pracy w szwalniach, fabrykach, warsztatach wytwarzających różnego rodzaju pamiątki, gadżety, ale również w kamieniołomach. Niemieccy dziennikarze udowodnili, że z ich wysiłku korzysta nie tyle społeczeństwo Indii, ile państw zachodnich. Tylko w Berlinie, Monachium i Kolonii kilka palców zostało wybrukowanych kostką pochodzącą z indyjskich kamieniołomów, przy wytwarzaniu której pracowały nawet kilkuletnie dzieci.

Prelegenci zaproszeni na spotkanie odwołując się do realiów indyjskich podkreślali, iż problem ten nie dotyczy tylko tego kraju, ale właściwie całego globu, w tym również państw rozwiniętych, także Polski. Tylko w ubiegłym roku w naszym kraju wykryto ponad 150 przypadków niewolniczej pracy dzieci. Zwracano również uwagę na przepisy prawne dotyczące pracy nieletnich. Włodzimierz Maziarz podkreślał, że od 16 roku życia dozwolona jest jedynie praca związana z nauka zawodu, i nie może ona przekraczać 6 godzin dziennie, ponadto wymagana jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Zwracał również uwagę na zagrożenia płynące z wykonywania różnych czynności, które mogą skończyć bardzo tragicznie – kalectwem lub nawet śmiercią. Ewa Biernat wspominała i uczulała na czyhające na młodzież i dzieci niebezpieczeństwa ze strony dorosłych – porwania, zmuszanie do prostytucji, udziału w filmach pornograficznych itp. O tym gdzie można szukać pomocy i gdzie należy zgłaszać niepokojące wydarzenia informowała Małgorzata Gazarkiewicz. – Jest MOPR, działa również Punkt Interwencji Kryzysowej, warto również zapamiętać numer 628 99 99 należący do La Strady Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Stanisław Lis zaś zwrócił uwagę na etos pracy i jej znaczenie w życiu człowieka. Odnosząc się zaś do tematu spotkania, podkreślił, iż dzieciństwo i czas nauki to okres przygotowywania młodego człowieka do przyszłej pracy, jego dorastania do zawodu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy