Nowy numer 13/2024 Archiwum

Katedra w fotografii

Blisko 300 zdjęć ukazujących architekturę, wystrój, zabytkowe freski oraz życie liturgiczne sandomierskiej bazyliki połączone z opisem przybliżającym jej historię i artyzm znalazło się w powstałym albumie monograficznym.

Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Promocja odbyła się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa. Na spotkaniu zebrali się autorzy albumu i zaproszeni goście: bp ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, władze miasta na czele z burmistrzem Markiem Bronkowskim, przedstawiciele kapituły katedralnej, kapłani z terenu diecezji, przedstawiciele uczelni sandomierskich, instytucji i stowarzyszeń kulturalnych, siostry zakonne, alumni seminarium oraz wielu mieszkańców miasta.

Spotkanie otworzył i zakońćzył występ scholi seminaryjnej, która zaprezentowała kilka utworów z repertuaru śpiewu gregoriańskiego. Obecnych powitał ks. Leszek Pachuta, dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Następnie prezentację multimedialną ukazującą katedrę widzianą okiem fotografa zaprezentował autor zdjęć Marian Grzybowski. W dyskusji promocyjnej wzięli udział także autorzy tekstów: Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, oraz dr Tomisław Giergiel, historyk i prawnik. – Dlaczego mówimy dzisiaj tyle o sandomierskiej katedrze? Odpowiem pytaniem: czy mamy w Sandomierzu miejsce znamienitsze niż bazylika katedralna? To nie tylko sprawa gustu, postrzegania świata. Nasza katedra stanowi centrum diecezji – lokalnego Kościoła, a zarazem stoi w centrum historii miasta Sandomierza i ziemi sandomierskiej. Nieznajomość historii miejsca, w którym przyszliśmy na świat lub żyjemy, nieliczenie się z nią, prowadzi do nijakości. Życie staje się wówczas bezbarwne i „seryjne” jak produkty schodzące z fabrycznej taśmy. I chociaż świat wydaje się iść w kierunku stworzenia jakiejś globalnej tożsamości, musimy się bronić, gdyż możemy utracić to, co najcenniejsze. Nasza sandomierska bazylika katedralna stanowi w tym kontekście skuteczne antidotum, lekarstwo. Pozwala doświadczyć rzeczywistości Kościoła, poznawać ją i przeżywać w świętych misteriach liturgii. Uczy historii i otwiera na przyszłość. Zachwyca pięknem wystroju i wzbudza pragnienie piękna. O tym wszystkim mówi album. Jest bogaty w opisy i ilustracje, jest profesjonalnie wykonany. Ale stanowi jedynie wprowadzenie do niezwykłej rzeczywistości katedry, której należy osobiście dotknąć – podkreślał podczas spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy