Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niecodzienne urodziny

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało konferencję naukową "Z przeszłości miasta Rozwadowa".

Była to pierwsza tak ważna sesja poświęcona tylko i wyłącznie zagadnieniom związanym z Rozwadowem, obejmującym różne dziedziny nauki. Wśród prelegentów znaleźli się znakomici naukowcy związani z Rozwadowem i regionem, którzy wraz ze słuchaczami stali się jednocześnie gośćmi jubileuszowych uroczystości związanych z 90. urodzinami badacza dziejów Rozwadowa i jego okolic – ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego.

Konferencja przyniosła nowe spojrzenia na niektóre wątki z dziejów Rozwadowa. Prof. dr hab. Andrzej Ciołkosz z Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie, rozwadowianin z pochodzenia, przedstawił przegląd najstarszych wydawnictw kartograficznych uwzględniających Rozwadów, konfrontując je z najnowocześniejszymi fotografiami satelitarnymi.

O zapominanym i niemal zupełnie nieznanym w swych rodzinnych stronach, czyli Charzewicach koło Rozwadowa, Jędrzeju Brydaku mówił, pochodzący z nieodległej Rzeczycy Okrągłej, dr hab. Kazimierz Kuczman, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, emerytowany długoletni kustosz zbiorów wawelskich. Przybliżył słuchaczom postać dziewiętnastowiecznego rysownika, litografa i malarza tworzącego głównie widoki Krakowa i jego zabytków.

O jednym, ale jakże ważnym, przedmiocie odkrytym w Rozwadowie mówili archeolog Janusz Paluch, dyrektor Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, z urodzenia rozwadowianin oraz lingwista badający języki germańskie dr Piotr Garbacz rodem ze Stalowej Woli, na co dzień pracujący na Uniwersytecie w Oslo. Naukowcy skupili się na odnalezionym przed II wojną światową sławnym w całej Europie grocie ze znakami runicznymi, który zdeponowany do muzeum w Samborze, zaginął podczas wojny. Janusz Paluch przypomniał historię tego i innych rozwadowskich znalezisk, natomiast nowej interpretacji fragmentarycznego i dyskusyjnego napisu na grocie podjął się Piotr Garbacz.

Ponieważ sesja była formą uczczenia urodzin ks. prof. Gaja Piotrowskiego, nie mogło zatem zabraknąć omówienia dorobku naukowego dostojnego jubilata, który jako pierwszy stworzył podwaliny pod prace badawcze z szeroko pojętej historii Rozwadowa i kultury ludowej całego Dolnego Nadsania. Analizę charakteru i zawartości tych publikacji przeprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, kierownik Katedry Historii XX wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od wielu lat zaprzyjaźniony z ks. Wilhelmem Gajem-Piotrowskim.

Muzeum reprezentowała na konferencji Aneta Garanty, z referatem „Dzieje rozwadowskiej administracji miejskiej. Skład personalny, problemy badawcze”, natomiast o architekturze Rozwadowa mówił Marek A. Stańkowski, stalowowolski historyk sztuki.

Wszystkie referaty zostaną wkrótce opublikowane w książce. Znajdą się w niej także inne teksty związane z Rozwadowem, a nieprezentowane na konferencji. Jak zapewnia dyrektor Lucyna Mizera, to dopiero początek cyklu spotkań historycznych i publikacji o tematyce rozwadowskiej w Muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy