Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jubileusz pełen nostalgii

W 1964 r. powstała Kopalnia Siarki "Machów", a 20 lat temu została wydzielona ze struktur Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki "Siarkopol".

Z tej okazji na wspólne obchody zebrali się obecni i byli pracownicy „Machowa”. Z powodu dobiegającego końca procesu likwidacyjnego kopalni obchody nie miały radosnego charakteru, upłynęły w nastroju wspomnieniowym dawnych dni świetności.

Uroczystą akademię, która odbyła się w tarnobrzeskim Domu Kultury, poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Barbary, patronki górniczej braci. Eucharystię w intencji wszystkich pracowników kopalni, żyjących i zmarłych, odprawił ks. prał. Stanisław Bar. – Chcemy dzisiaj dziękować Bogu za liczne dary, jakimi były złoża siarki, które dały podwaliny pod rozwój przemysłu i naszego miasta, ale przede wszystkim za ludzi, w tym za prof. Stanisława Pawłowskiego, odkrywcę tarnobrzeskiego złota – mówił ks. Stanisław Bar. – Powstanie kopalni ściągnęło do Tarnobrzega osoby z różnych stron Polski, które budowały tutaj na nowo międzyludzkie relacje, budowały tutejszą społeczność. Podkreślił również ogromny wkład i pomoc pracowników, związkowców oraz dyrekcji „Siarkopolu” w powstawanie świątyni poświęconej patronce górników. Za wsparcie i bezinteresowność tych wszystkich ludzi ks. Bar gorąco podziękował w imieniu parafian oraz pracujących tu byłych i obecnych duszpasterzy.

Podczas uroczystej akademii, którą swą obecnością zaszczycili przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach, władz samorządowych oraz licznych instytucji i organizacji, odznaczenia odebrali: Anna Jakubowska, Maria Mierzwa, Helena Sączawa, Berta Tomczyk, Urszula Wąsik, Lesław Biało, Witold Bochyński, Dariusz Feledyn, Waldemar Mazgaj, Romuald Sobecki i Krzysztof Szlęzak. Natomiast Generalny Dyrektor Górniczy nadał stopnie górnicze trzeciego stopnia Maciejowi Michno, Markowi Szmucowi oraz Andrzejowi Jajudze.

Jubileusz pełen nostalgii   Trzech pracowników otrzymało wyższe stopnie górnicze Marta Woynarowska /GN – Świętujemy dzisiaj rocznicę przełomowego wydarzenia w dziejach naszego miasta – mówił Robert Niedbałowski, likwidator, dyrektor naczelny Kopalni Siarki „Machów S.A. w Likwidacji. – I nie ma w tym cienia przesady. Odkrycie złóż siarki w 1953 r. i uruchomienie kopalni w Machowie spowodowało, że nasz Tarnobrzeg, z zastygłego, niewielkiego wówczas miasteczka, zamienił się w nowoczesne miasto, ważny na mapie Polski ośrodek. Ale mówiąc kopalnia, należy mieć na myśli przede wszystkim tysiące górników siarkowych, którzy przez kilkadziesiąt lat tworzyli jej historię. Dzisiaj już nie wydobywamy siarki, ale to znowu jej zawdzięczamy kolejną szansę na rozwój miasta, jaką jest blisko 500-hektarowe Jezioro Tarnobrzeskie, powstałe w miejscu dawnego wyrobiska. Jego powstanie to kolejne wielkie dzieło górników, bo przed nimi jeszcze nikt nie porwał się na tak gigantyczne i nietypowe przedsięwzięcie.

Na znaczenie zbiornika w rozwoju ruchu turystycznego, a co za tym idzie również zmiany oblicza Tarnobrzega z miasta przemysłowego w ośrodek oferujący odpoczynek i szereg atrakcji zwracali uwagę w swych wystąpieniach zaproszeni goście w tym m.in. Norbert Mastalerz, prezydent miasta, Władysław Stępień, radny sejmiku wojewódzkiego.

Jubileusz pełen nostalgii   Odznaczenia dla górników Marta Woynarowska /GN

Gratulacje z okazji jubileuszu oraz wszelkiego powodzenia i wykorzystania pojawiających się szans rozwoju przesłali w specjalnych listach, skierowanych na ręce dyrekcji kopalni, m.in. wicepremier Janusz Piechociński, Krystian Szczepański, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW, poseł Mirosław Pluta oraz marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, którego słowa odczytał Wiktor Stasiak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej. Dyrekcji oraz swoim byłym kolegom górnikom życzył od siebie, w nieco żartobliwej formie, wiele zdrowia, tak by nie musieli odwiedzać kierowanej przez niego lecznicy. Za te słowa zebrał gromkie brawa. Akademię zakończył wykład połączony z prezentacją multimedialną przygotowany przez Marka Szmuca.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy