Nowy numer 13/2024 Archiwum

100 lat ogólniaka

W sobotę 22 września w sanktuarium św. Józefa w Nisku Mszą św. koncelebrowaną rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości. Eucharystii przewodniczył absolwent niżańskiego LO, bp Jan Sobiło – biskup pomocniczy charkowsko-zaporowskiej diecezji na Ukrainie.

Dewizą szkoły, podkreślił proboszcz sanktuarium ks. Franciszek Grela, było zawsze „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

– Dziękuję Bogu, że mogliśmy się uczyć w tej szkole. Myślę, że naszych absolwentów można spotkać na wszystkich kontynentach globu. Każdy z nauczycieli natomiast był dla nas także mistrzem życia duchowego. Bo oprócz wiedzy z konkretnej dyscypliny naukowej profesorowie przekazywali nam naukę życia. Nigdy też nie pomyślałem, iż większość swojego kapłańskiego życia będę rozmawiał w języku rosyjskim. Dlatego dobrze, że w naszej szkole był ten język – wspominał bp Jan Sobiło.

Biskup przekazał dyrektorowi niżańskiego LO medal Benedykta XVI i pamiątkowe wieczne pióro. Po Mszy św. uczestnicy zjazdu, którzy przybyli z odległych zakątków globu – nawet z Afryki – złożyli kwiaty pod tablicami Katyńską i AK, Pomnikiem Orląt Lwowskich oraz na cmentarzu na grobach nauczycieli. Zjazd zakończyło błogosławieństwo ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Historia niżańskiego LO rozpoczęła się w 1912 r. od utworzenia  ośmioklasowego Prywatnego Gimnazjum Realnego. Jego dyrektorem został Tadeusz Rawicz-Rojek, a gospodarzem utworzonej klasy pierwszej Stanisław Ćwikowski. Zainteresowanie gimnazjum było od razu bardzo duże – klasa pierwsza liczyła 45 osób. Pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzono w 1920 r.  W latach 1939–1944 szkoła nie funkcjonowała. We wrześniu 1944 r. do gimnazjum i liceum przyjęto uczniów ponownie. Dla tych, którzy przerobili materiał na tajnych kompletach, w grudniu 1944 r. zorganizowano egzamin dojrzałości – była to pierwsza matura w Polsce po drugiej wojnie światowej.
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy