Otwarto wystawę "Jerzy Ossoliński - magnat z Sandomierza"

Ks. Grzegorz Słodkowski

publikacja 31.05.2023 09:10

"Jerzy Ossoliński - magnat z Sandomierza" - to tytuł wystawy czasowej, którą otwarto w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są m.in. Muzea Narodowe, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz parafia św. Józefa w Klimontowie.

Dyrektor Muzem Zamkowego Mikołaj Getka-Kenig . Dyrektor Muzem Zamkowego Mikołaj Getka-Kenig .
Grażyna Szlęzak

Dyrektor instytucji Mikołaj Getka-Kenig powiedział, że ta ekspozycja jest jednocześnie i sandomierska, i międzynarodowa, bo taką postacią był Jerzy Ossoliński – kanclerz wielki koronny, dyplomata, doradca króla Władysława IV Wazy, mecenas kultury.

– To pierwsza wystawa monograficzna poświęcona Jerzemu Ossolińskiemu, postaci emblematycznej, człowiekowi, który walnie przyczyniał się do promocji Rzeczpospolitej. To postać światowego formatu, jeśli chodzi o dyplomację, ale jednocześnie silnie związana z ziemią sandomierską, był najwybitniejszym politykiem, mężem stanu wywodzącym się z Sandomierza – powiedział dyrektor placówki.

Dodał, że pomnikiem wielkości Jerzego Ossolińskiego jest kolegiata w Klimontowie, a były nimi również m.in. pałac w Ossolinie oraz rezydencja (Pałac Brühla) w Warszawie.

Na wystawie jest ponad 50 eksponatów, w tym 37 wypożyczonych. Wśród nich można zobaczyć m.in. popiersie kanclerza wielkiego koronnego, starodruki, tłok pieczęci Maksymiliana Ossolińskiego, dokumenty oraz malarstwo.

Kluczowym wątkiem wystawy jest podkreślenie znaczenia działalności oraz zasług Jerzego Ossolińskiego w kształtowaniu stosunków dyplomatycznych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej w XVII w., a także ukazanie związków rodu Ossolińskich z ziemią sandomierską. Jej celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat działalności polityczno-dyplomatycznej rodu Ossolińskich, związanego z historyczną ziemią sandomierską.

Ekspozycja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara. Partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski, który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla.

Partnerami w pozyskaniu prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz parafia pw. św. Józefa w Klimontowie. Honorowy patronat nad wystawą objął wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września.