Dzień Formacji Rycerskiej

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

|

GOSC.PL

publikacja 20.11.2021 15:42

Modlitwą różańcową rozpoczął się dziś w parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli Dzień Formacji Rycerskiej. Uczestniczyło w nim około 100 Rycerzy Kolumba z całej diecezji.

Dzień Formacji Rycerskiej w Stalowej Woli. Dzień Formacji Rycerskiej w Stalowej Woli.
Andrzej Capiga /Foto Gość

Dzień przebiegał pod hasłem "Kościół żyje dzięki Eucharystii". Mszy św., która była najważniejszym punktem tego spotkania, przewodniczył ks. Antoni Socha z Lublina.

Uczestników spotkania powitał proboszcz ks. Krzysztof Kida, który zapewniał, że chociaż w jego parafii jest na razie tylko czterech Rycerzy Kolumba, ale za to bardzo aktywnych. Raz w miesiącu organizują bowiem Różaniec dla mężczyzn, na który przybywają panowie z całego miasta.

- Spotkanie Rycerzy Kolumba, ale też mężczyzn spoza rycerstwa, to bardzo dobra okazja, aby pochylić się nad wartością Eucharystii w życiu katolika - dodał Jerzy Wisłocki, delegat rejonowy Rejonu 19. Rycerzy Kolumba.

Ks. Rafał Kamiński, wikariusz generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, podkreślił w homilii znaczenie Eucharystii w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

 - Obydwaj byli zakochani w Maryi, wybrali Ją na patronkę i przewodniczkę życia. Ale byli to także ludzie eucharystyczni - podkreślił kaznodzieja.

Ks. Kamiński przypomniał też, że Eucharystia jest sakramentem wspólnoty i dlatego tak dobrze pasuje do Rycerzy Kolumba.

- Wiara w tego samego Boga, miłość do Niego i posilanie się Jego Ciałem plus wymiar maryjny, bo przecież każdy wstępujący do tej wspólnoty dostaje różaniec, by go nosić i się na nim modlić. I stąd mamy czerpać siłę do działania i do wychodzenia ku innym - wskazał ks. R. Kamiński.  

Po adoracji Najświętszego Sakramentu, przyszedł czas na naukę formacyjną, którą poprowadzili Rafał Szczypta oraz Jerzy Wisłocki. Konferencja oparta była na nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i jest ich ponad 7 tysięcy.