Dzikowska uczta

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 12.07.2017 14:39

W kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu rozpoczęła się Nowenna do Matki Bożej Dzikowskiej.

Dzikowska uczta Obraz Świętej Rodziny Marta Woynarowska /Foto Gość

Przez kolejnych dziewięć środowych spotkań wierni będą modlić się w szczegółowych intencjach i jednocześnie przygotowywać do uroczystości 113. rocznicy koronacji Cudownego Wizerunku Dzikowskiej Pani.

Podczas nabożeństwa inaugurującego nowennę modlono się w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców, aby pielęgnowali oraz czcili dar Komunii św.

Nabożeństwo, które rozpoczęło się pieśnią napisaną przez Ferdynanda Kurasia z okazji koronacji dzikowskiego wizerunku w 1904 r., poprowadził o. Andrzej Bielat OP. W rozważaniu wprowadzającym w temat nowenny, skoncentrował się na symbolach ukazanych na obrazie Świętej Rodziny odnoszących się do Eucharystii, ona bowiem stanowiła oś pierwszego spotkania.

- Nasz wizerunek przedstawia ucztę eucharystyczną. Podczas kolejnych spotkań będziemy kontemplowali symbole nawiązujące do Mszy św. zawarte w dzikowskim obrazie. Będzie to także nasza mistyczna uczta. Maryja i Józef siedzą przy drewnianym stole, symbolizującym tak ołtarz eucharystyczny, jak i drzewo Krzyża św. Każdy stół, przy którym spotyka się katolicka rodzina, w istocie jest ołtarzem. Dzikowska uczta jest nieco dziwna, wszak żadna z ukazanych osób niczego nie spożywa. Ucztują natomiast trzy ptaki - zięba i kuropatwa mają przed sobą dziewięć ziarenek pszenicy, symbolizujących Komunię św., trzeci ptak - szczygieł dziobie zaś kiść winogron. Autor uczy nas, że szczygieł oznaczający Chrystusa pije z kielicha męki i składa swe ciało w ofierze - o. Bielat wyjaśniał symbolikę obrazu.

Po krótkiej konferencji zostały odmówione części Różańca św. oraz Litania do Świętej Rodziny. Nabożeństwo zakończyło się przytoczeniem medytacji św. Jana Pawła dotyczącej kultu maryjnego. - Musimy bowiem pamiętać, że w tym sanktuarium Karol Wojtyła dwukrotnie gościł najpierw jako arcybiskup, następnie jako kardynał. Dlatego jesteśmy szczególnymi spadkobiercami jego katechezy maryjnej - podkreślił o. Andrzej Bielat.

Nowenna odprawiana będzie w każdą środę, do 6 września włącznie, o godz. 11.30. Podczas kolejnych nabożeństw wierni będą modlić się w intencji: kapłanów, chorych i starszych, za modlących się przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej, o odnowę modlitwy różańcowej, za misjonarki i misjonarzy, za świeckich zaangażowanych w życie parafii, za uzależnionych od wszelkich nałogów oraz za osoby pracujące zagranicą, by mogły powrócić do swych rodzin. Podczas każdego nabożeństwa wierni wysłuchają krótkiej konferencji poświęconej dzikowskiemu wizerunkowi Matki Bożej, odnoszącej się do jego historii oraz przesłania, jakie zawarł w nim XVI-wieczny artysta oraz medytacji maryjnej św. Jana Pawła II.

W tym roku przypada 113. rocznica pierwszej koronacji obrazu Matki Bożej Dzikowskiej, która odbyła się 8 września 1904 r. Za zgodą papieża Piusa X, który przychylił się do usilnych próśb ówczesnego przeora tarnobrzeskiego klasztoru o. Stanisława Płaszczycy, biskup przemyski Józef Pelczar w asyście biskupa pomocniczego przemyskiego Karola Fischera i biskupa pomocniczego lwowskiego Josepha Webera dokonał koronacji dzikowskiego wizerunku. Uroczystość zgromadziła kilkudziesięciotysięczną rzeszę wiernych. W obchodach uczestniczył także arcybiskup lwowski obrządu ormiańskiego Józef Teodorowicz, który podczas nabożeństwa w kaplicy zamku dzikowskiego wygłosił specjalne kazanie.

Obraz Matki Bożej był jeszcze dwukrotnie koronowany - w 1933 i 1966 r. Tej ostatniej dokonał kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski.