Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 05.07.2017 11:27

Jak zadbać, aby nasz urlop i wakacje dzieci były udane i bezpieczne? Porad dla sandomierskiego Gościa udzielają policjanci, strażacy i ratownicy wodni.

Jak podkreślają wszystkie służby podstawą naszego bezpieczeństwa jest rozwaga, rozsądek i roztropność. Te trzy „R” mogą sprawić, że nasz urlop będzie nie tylko bezpieczny, ale i będzie przebiegał bez przykrych niespodzianek. Często zafascynowani wakacyjnym wyjazdem, nowym miejscem czy całą masą atrakcji zapominamy o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczeniu naszego mienia. . – Chcemy przypomnieć, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie! – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz z Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.

Bezpieczne mienie

Zanim wyruszymy w wakacyjną podróż, pomyślmy jak zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie, by powrót był pełen radości, tak jak wyjazd na wakacje.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Aplikacja "Moja komenda" Policja Świętokrzyska Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Wyjeżdżając na wakacje konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. Producenci oferują różne systemy zabezpieczeń: poprzez systemy alarmowe, domofon z funkcją Skype lub powiadomieniem na telefon, systemy monitoringu z funkcją streamingu obrazu video czujniki świetlne z symulacją obecności, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe. - Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe – podkreśla st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka przypomina także o zwracaniu uwagi podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. – W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega policjantka.

Bezpieczna podróż

Zanim dotrzemy w wymarzone miejsce na wakacyjny wypoczynek, najpierw czeka nas podróż. Indywidualnie lub rodzinnie najczęściej podróżujemy samochodem lub motocyklem.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Bezpieczna podróż dzieci Archiwum Policji W ostatnim czasie znów wracamy do podróży koleją a jeśli wyjeżdżamy za zagraniczne wakacje często lecimy tam samolotem. Każda z tych form wymaga zachowania rozsądnych zasad bezpieczeństwa. Podczas wakacyjnych miesięcy policjanci zapewniają, że będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, zmęczenie. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Przypominamy także o zakazie używania telefonu komórkowego – przypomina st. sierż. Paulina Mróz. Policjantka apeluje o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Podkreśla także o zachowanie zasad bezpieczeństwa kierowców jednośladów. - Każdy kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań, bowiem przekraczając i to znacznie, dopuszczalne prędkości, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie – dodaje policjantka.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Kontrola autobusów Archiwum Policji Przypomina także o zadbaniu o bezpieczeństwo dzieci, które wyjeżdżają na wypoczynek zorganizowany. - Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu – dodaje policjantka.

Policja zachęca także to skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. – Wyjeżdżając na wakacje najczęściej nie znamy miejscowości w której wypoczywamy. Aplikacja pomoże nam w przypadku chęci szybkiego dotarcia do najbliższej jednostki Policji. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można również odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania, bądź tym w którym się aktualnie znajdujemy – informuje st. sierż. Paulina Mróz.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Tutaj

Bezpiecznie nad wodą

Kto z nas nie lubi wypoczywać, szczególnie w upalne dnia nad wodą? Lato, to czas kiedy chętniej korzystamy z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Na brzegach wodnych zbiorników i rzek, gdy tylko robi się ciepło, nie brak amatorów wodnego wypoczynku. Ratownicy wodni przestrzegają, aby korzystać bardzo rozsądnie z tej formy wypoczynku.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Bezpieczeństwo nad wodą ks. Tomasz Lis /Foto Gość – Najlepszą zasadą jest korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Jednak często nie jest to przestrzegane, dlatego apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kolejną żelazną zasadą jest schłodzenie ciała przed zanurzeniem w wodzie, nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Będziemy bezpieczni, gdy kąpiąc się, ktoś będzie czuwał na brzegu, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Zwracamy się z apelem do rodziców, aby nieustannie kontrolowali zabawy dzieci w wodzie. Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę, zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Pamiętajmy, że woda to żywioł i należy zawsze podchodzić do niej z respektem i korzystać z jej dobrodziejstw rozważnie – podkreśla Marek Chruściel, sandomierski ratownik. Ratownik przypomina także, że korzystanie ze sprzętu motorowodnego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień i winno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. - Korzystajmy jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta. Sami tez używajmy kamizelek ratunkowych. Na brzegu, szczególnie w słońcu, nośmy nakrycie głowy. Jeżeli jesteśmy świadkami udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody, to nie przeszkadzajmy ratownikom, nie komentuj ich działań. Pamiętajmy wtedy często toczy się walka o czyjeś życie – dodaje sandomierski ratownik.

Numer telefonu ratunkowego nad wodą to 601 100 100 lub 112. W razie wypadku zadzwońmy, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Pamiętajmy o konieczności podania swojego nazwiska.

Serwis kąpieliskowy - Tutaj

Bezpieczne dziecko

Policjanci ostrzegają także rodziców dzieci, które pozostają w domach i które bardzo często same organizują sobie wolny czas przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. - Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować, co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron – podkreśla policjantka.

Dobre wakacje, to bezpieczne wakacje   Bezpieczny Internet Pixabay Stróże prawa zwracają uwagę, że czas wakacji powinien być czasem obserwacji zachowań naszych pociech, budowania z dzieckiem bliższej relacji nie wtłoczonej w sztywny grafik obowiązków, zajęć szkolnych i poza szkolnych. Ale też czas na naukę samodzielności dla dzieci i lekcja odpowiedzialności dla rodziców. - Małe dzieci powinny być przedmiotem naszej szczególnej troski. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Wakacyjne wyjazdy często sprzyjają sytuacjom, w których łatwiej jest „zapodziać” małego „zdobywcę świata”. Nie dopuśćmy do tego aby małe dziecko choć na chwilę stracić z oczu, szczególnie w tak zatłoczonym miejscu jak plaża, masowa impreza czy galerie handlowe – przestrzega policjantka. Zachęca, by nauczyć dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi. - Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet. Wykorzystajmy wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność – dodaje policjantka.