Zaroiło się od mundurowych

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 10.06.2017 21:20

Salwa w wykonaniu przedwojennych radomskich policjantów towarzyszyła otwarciu IX Militariady.

Zaroiło się od mundurowych Taki widok to prawdziwy raj dla miłośników militariów Marta Woynarowska /Foto Gość

Na cały weekend Nowa Dęba przeszła we władanie wojska i to w dodatku z różnych polskich i zagranicznych formacji. A wszystko za sprawą grup rekonstrukcyjnych, które tłumnie zjechały do Nowej Dęby na dziewiątą już edycją Militariady.

- Bez wątpienia nasze miasto od początku było i jest związane z wojskiem. Nowa Dęba niewątpliwie wyrosła dzięki COP-owi, gdyż tutaj powstała Wytwórnia Amunicji nr 3. Wówczas jeszcze miejscowość nosiła nazwę Dęba. Po wojnie na jej bazie powołano Zakłady Metalowe Dęba, które na przestrzeni lat zmieniały nazwę i obecnie funkcjonują jako Zakłady Metalowe DEZAMET. Przy nich wyrosło nasze miasto, czyli Nowa Dęba - wyjaśniał Krystian Rzemień, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury.

Choć oficjalne otwarcie Militariady odbyło się w sobotnie popołudnie, to już w piątkowy wieczór zainicjowały jest koncerty zespołów działających przy nowodębskim SOK oraz Wojskowej Orkiestry Dętej. - Chcieliśmy w tym roku szerzej zaprezentować nasze grupy artystyczne, których nam nie brakuje. Dlatego obok gwiazd - zespołu Baciary i Dawida Kwiatkowskiego - na scenie prezentują się formacje z regionu - informował Krystian Rzemień.

W piątek wieczorem została także otwarta wystawa plenerowa pt. „Polska Walcząca”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

W sobotnie popołudnie zaś mieszkańcy miasta oraz regionu, którzy tłumnie, jak każdego roku, ściągnęli na Militariadę, mogli obejrzeć dioramy militarne przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznych, a także repliki i oryginalną zabytkową broń i wyposażenie wojskowe.

W tym roku uwagę przyciągał punkt Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Jej członkowie, podczas oficjalnego otwarcia imprezy, którego dokonali wspólnie zastępca burmistrza Leszek Mirowski, Jerzy Sudoł, prezes Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Krystian Rzemień, oddali salwę honorową z karabinu Browning.

Grupa, powstała w 2010 r., nawiązuje do służby przedwojennych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Radomiu. W swoim wyposażeniu posiada rowery, na których jako jedyna w kraju, pełni „służbę”.

Swoje stoiska miały także działające w regionie zakłady produkujące sprzęt dla wojska - HSW Stalowa Wola oraz nowodębski DEZAMET. Stalowowolska huta prezentowała m.in. modele wozów bojowych, dowódczych, transporterów opancerzonych, dział, w tym słynnego Kraba.

Nie zabrakło również stoisk z odzieżą wojskową, gadżetami. Dla najmłodszych zaś organizatorzy przygotowali specjalny plac zabaw.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wojewoda oraz marszałek województwa podkarpackiego.