Piękny Jasiek z Wrzaw

Andrzej Capiga Andrzej Capiga

publikacja 12.05.2017 14:06

We Wrzawach otwarto trzeci fasolowy sezon.

Fasolowy sezon Fasolowy sezon
Ryszard Fyda pokazuje proces łuskania fasoli
Andrzej Capiga /Foto Gość

W tym roku będzie on przebiegał pod hasłem „Piękny Jasiek dla turysty”. Stowarzyszenie Producentów Fasoli Wrzawskiej „Piękny Jaś” zaprezentowało żmudny proces uprawy fasoli i tajemnicę wielowiekowej tradycji mającej wpływ na niepowtarzalny smak i walory odżywcze tego warzywa.

Fasolowy sezon   Fasolowy sezon
Leszek Kawalec zaprezentował z kolei sadzenie "Pięknego Jasia"
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Chcemy promować naszą fasolę, by znalazła się w każdym polskim domu zarówno ze względu na jej walory smakowe jaki i duże wartości odżywcze. Wyrażamy też nasze niezadowolenie z psucia opinii wrzawskiej fasoli przez tańszy, ale dużo gorszy produkt chiński - powiedział wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy.

Fasolowy sezon   Fasolowy sezon
Wkrótce na tym polu wzejdzie fasola
Andrzej Capiga /Foto Gość
W gminie Gorzyce rocznie produkuje się kilkaset ton fasoli, z tego 25 ton „Pięknego Jasia” sprzedawanego jako produkt certyfikowany. W 2011 r. wrzawska fasola została wpisana na unijną listę jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Fasolowy sezon   Fasolowy sezon
Szeroka gama fasolowych produków
Andrzej Capiga /Foto Gość
Obecnie Stowarzyszenie Producentów Fasoli Wrzawskiej „Piękny Jaś” zrzesza 9 członków produkujących certyfikowaną fasolę oraz 20, którzy robią to bez unijnego emblematu. W sumie w gminie „Pięknego Jasia” uprawia około 250 rolników. Fasolę uprawiają również rolnicy w sąsiednich gminach: Radomyślu nad Sanem i Zaleszanach.

Spotkanie w Domu Kultury we Wrzawach zwieńczyła degustacja dań przygotowanych przez szefów kuchni z restauracji z Tarnobrzega, Sandomierza i Dwikóz. Mistrzowie zaprezentowali swoje popisowe dania z fasoli, którymi będą raczyć gości w nadchodzącym sezonie turystycznym.

Fasolowy sezon   Fasolowy sezon
I fasolowe słodycze
Andrzej Capiga /Foto Gość

 

 

TAGI: