Zielone światło dla autyzmu

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 11.03.2017 11:06

Podsumowano drugi etap projektu "Linia wsparcia" dla dorosłych osób z autyzmem.

Zielone światło dla autyzmu Konferencja podsumowująca projekt ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Przez ponad rok trwały zajęcia terapeutyczne, treningi umiejętności społecznych, zajęcia z doradztwa zawodowego oraz warsztaty praktyczne mające na celu wsparcie aktywizacji zawodowej oraz ponowną integrację społeczną osób ze spektrum autyzmu.

Zielone światło dla autyzmu   Warsztaty praktyczne z gastronomii Archiwum prywatne - W naszych zajęciach brało udział dwadzieścia dorosłych osób z autyzmem. Poprzez nasze bardzo bogate i szerokie zajęcia terapeutyczne, warsztaty praktyczne oraz pomoc psychologiczną i logopedyczną przygotowywaliśmy te osoby do podjęcia pracy zawodowej oraz większej integracji z najbliższym otoczeniem - podkreślała Karolina Łętowska, koordynator projektu.

Zajęcia odbywały się w małych grupach, w których osoby te uczyły się prostych czynności kuchennych, dekoratorskich, wikliniarskich co dawało im możliwości przygotowania się do podjęcia pracy zawodowej. - Głównym celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych z autyzmem i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz zwiększenie ich szans na włączenie społeczne i zawodowe. Takie włączenie będzie możliwe, dzięki wypracowaniu modelu wsparcia, uczestnictwo w działaniach placówek wspomagających ich rozwój, poprzez umiejętności społeczne oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych - dodała koordynatorka projektu.

Zielone światło dla autyzmu   W konferencji wzięło dyskutowano na temat autyzmu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jako podsumowanie projektu zorganizowano w ośrodku Caritas w Bojanowie konferencję naukową dotyczącą problemów i wyzwań stojących przed osobami edukującymi i współpracującymi z osobami dorosłymi ze spektrum autyzmu. Konferencje przebiegała pod tytułem „Dorosłość w obliczu zaburzeń ze spektrum autyzmu”.

Zielone światło dla autyzmu   Prelekcja dr Marzeny Pelc-Dymon ks. Tomasz Lis /Foto Gość W pierwszym wystąpieniu dr Marzena Pelc-Dymon mówiła o przyczynach zwiększonej zachorowalności na tę chorobę. - Autyzm jest zaburzeniem rozwoju społecznego na każdym etapie. Głównym problemem jest wczesna wykrywalność spektrum autyzmu. Musimy mieć świadomość, że z autyzmu nie da się wyleczyć, ale można z niego wyrosnąć. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie i solidna praca z osobą autystyczną - podkreślała prelegentka.

Wskazując na wielość przyczyn powstawania autyzmu podkreśliła, że jest to choroba genetyczna, choć w wielu wypadkach mechanizmem spustowym uaktywnienia się zaburzeń autystycznych mogą być: problemy zdrowotne matki i dziecka w okresie płodowym, problemy podczas porodu, zaburzenia rozwoju dziecka w pierwszych trzech latach życia oraz bardzo ważny czynnik jakim jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

- Powinniśmy zauważyć, że wzrost zdiagnozowania spektrum autyzmu wystąpił bardzo mocno po roku 2000. Na terenie województwa podkarpackiego największa zachorowalność to tereny Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Mielca czyli terenów mocno uprzemysłowionych i dotkniętych zanieczyszczeniem środowiska - wskazała prelegentka. Jak wskazują analizy problem autyzmu dotyka dużo częściej chłopców niż dziewczynek.

Kolejny wykład dr Justyny Kuli-Lic dotyczył rzeczywistości i mitów odnoszących się do całościowych zaburzeń i związanych z autyzmem. Swoim doświadczeniem prawnym związanym z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej podzieliła się M. Orłowska.

- Bardzo istotne jest podejmowanie działań wspomagających dorosłe osoby ze spektrum autyzmu, które będą przeciwdziałały ich wykluczeniu społecznemu, alienacji w środowisku a wreszcie pomogą im we włączaniu w funkcjonowanie na rynku pracy. Dlatego też Caritas Diecezji Sandomierskiej stara się podejmować takie działania aby realizować swoją misję pomocy bliźniemu - podsumowała koordynatorka projektu.

Projekt „Linia wsparcia” prowadzony jest przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Zielone światło dla autyzmu   Zajęcia z hortiterapii Archiwum prywatne