Hej, Królowie jadą!

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 06.01.2017 22:48

Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń, podążając na centralne miejsca miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców, pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. W niektórych miejscowościach podczas pochodów odgrywano ewangelijne sceny i wspólnie kolędowano.

W Sandomierzu trzy kolumny Orszaku, którym przewodzili poszczególni królowie i rycerze wyruszyły: pierwsza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego do którego dołączyli wierni z parafii św. Józefa, druga z parafii Nawrócenia św. Pawła, do którego dołączyli wierni z katedry i kościoła św. Jakuba oraz trzecia z kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Scenariusz Orszaku oparty był na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Każdy z królewskich orszaków poprowadzili rycerze i damy dworu z Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Trzy Orszaki spotkały się na Rynku Starego Miasta, gdzie królowie złożyli dary i oddali pokłon Jezusowi. Następnie odbyło się zawierzenie mieszkańców miasta Dzieciątku Jezus. Wspólne spotkanie zakończyło kolędowanie.

Hej, Królowie jadą!   Orszak w Tarnobrzegu Marta Woynarowska Tarnobrzeskie szczodraki. W samo południe w centrum miasta, gdzie stanęła betlejemska stajenka, spotkały się królewskie orszaki, które wyruszyły z czterech parafii, niczym ze świata czterech stron. Podobnie jak w latach poprzednich po Mszach św. w kościołach pw. Miłosierdzia Bożego, Chrystusa Króla, św. Barbary oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy wierni prowadzeni przez gwiazdy udali się na plac Bartosza Głowackiego, by oddać hołd Bożemu Dziecięciu. – Wzorem minionych lat, także i dzisiaj rozprowadzamy tradycyjne szczodraki, których upiekliśmy tysiąc i pięć, czyli o paręset więcej niż w ubiegłym roku – wyjaśniał Bogdan Myśliwiec. Sprzedaży bułeczek przyświecał cel charytatywny, i tak jak w roku poprzednim został przeznaczony na leczenie Karolka i Piotrusia. Tarnobrzeskie kolędowanie z Trzema Królami zakończył akt zawierzenia miast i jego mieszkańców Panu Bogu i Matce Bożej Dzikowskiej, którego dokonał ks. dziekan Adam Marek.

W Stalowej Woli Orszak Trzech Króli rozpoczął się od Mszy św. w kościele pw. Opatrzności Bożej. Następnie wszyscy uczestnicy w barwnym orszaku przeszli niemalże całe miasto do parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Po drodze korowód zatrzymywał się na kilku stacjach, gdzie uczniowie Liceum i Gimnazjum Katolickiego odgrywali sceny z Pisma Świętego. Mimo mrozu w orszaku uczestniczyło sporo mieszkańców hutniczego miasta.

W Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkańcy przyłączali się do trzech kolumn orszaku, które spotkały Rynku miasta, gdzie królowie wraz z mieszkańcami oddali hołd Jezusowie, któremu przygrywały i śpiewały licznie przybyłe anioły ze scholi między parafialnej. Przy szopce odbyło się zawierzenie miasta i jego mieszkańców Jezusowi i wspólne kolędowanie. Najmłodsi uczestnicy orszaku zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami.

W Janowie Lubelskim Orszak Trzech Króli poprowadziła liczna grupa kolędników misyjnych, którą poprzedzały figury wielbłąda i mędrców przygotowane specjalnie na ten dzień. Wspólne spotkanie zakończyło się na Rynku.

W parafii Gorzyce, przy radosnym kolędowaniu, z flagami i w kolorowych przebraniach znaczna grupa osób wzięła udział w Orszaku Trzech Króli. Pochód miał charakter gwiaździsty i do świątyni, która była miejscem spotkania Mędrców przybywających do dzieciątka Jezus wędrowało trzy orszaki. Zakończeniem marszu było wspólne kolędowanie i Eucharystia. W gorzyckim orszaku, który wyruszył po raz trzeci więzili udział młodzi i starsi oraz całe rodziny.

Kolejny raz ruszył miejski orszak w Nowej Dębie. Podczas pochodu aktorzy odegrali kilka scen Biblijnych związanych z opisem Bożego Narodzenia. Orszak ze śpiewem na ustach przeszedł miasta a całość zakończyła się wspólnym kolędowaniem prowadzonym przez miejscową młodzież oraz pokłonem Mędrców i złożeniem darów.

Hej, Królowie jadą!   Orszak W Rudniku nad Sanem Archiwum prywatne Najbarwniejszy w regionie orszak Trzech Króli przeszedł w Rudniku nad Sanem. Jego organizatorem była parafia Trójcy Świętej. Odpowiedzialnym za jego sprawny przebieg, a także autorem scenariusza i reżyserem - Marian Pędlowski. Podczas przemarszu jego uczestnikom rozdawano korony, śpiewniki i misyjne gazetki.

Po raz kolejny w Gawłuszowicach wyruszył Orszak Trzech Króli. Barwne korowody przyprowadzili Królowie z trzech stron parafii. Królowie spotkali się w centrum Gawłuszowic. Tu młodzież oazowa zaprezentowała scenki biblijne. Następnie cały korowód prowadzony przez królów przyszedł do szopki, gdzie oddano hołd Jezusowi.

Po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli w Chobrzanach. W organizację orszaku zaangażowali się strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, zespół ludowy oraz wielu parafian. W postaci trzech mędrców wcielili się parafianie z trzech miejscowości z terenu parafii. Królowie wraz z orszakiem powędrowali za przewodem Gwiazdy Betlejemskiej, która poprowadziła wszystkich na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem. Zacierając z zimna ręce i przy śpiewie kolęd uczestnicy orszaku wędrowali ulicami miejscowości za Mędrcami w poszukiwaniu nowonarodzonego Króla. Uczestnicy Orszaku po dotarciu do kościoła mogli obejrzeć przygotowane przez dzieci szkolne Jasełka oraz pokłonić się Jezusowi przy parafialnej szopce. Przy śpiewie kolęd Trzej Królowie złożyli przy żłóbku dar a dzieci występujące w Jasełkach wyjaśniły ich sens i znaczenie.

Po raz pierwszy barwny Orszak Trzech Króli przeszedł także przez Połaniec. Organizatorami wydarzenia byli duszpasterze parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych we współpracy z Urzędem Miasta Połaniec oraz Miejskim Centrum Kultury i Sztuki. Orszak rozpoczął się Mszą świętą o godz. 10.30. Następnie ulicami: Żapniowską, Czarnieckiego i Ruszczańską licznie zgromadzeni wierni udali się na Plac Uniwersału Połanieckiego gdzie około godziny 12.00 odbył się pokłon Dziecięciu Jezus. Trzech Króli na połanieckim rynku przywitała uroczysta Fanfara orszakowa, po której wszyscy zgromadzeni odśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Odczytano również znaczenie darów złożonych przez Mędrców ze Wschodu u stóp Świętej Rodziny. Na zakończenie zawierzono, we wspólnej modlitwie, rodziny miasta Świętej Rodzinie z Nazaretu.

Hej, Królowie jadą!   Orszak w Opatowie Archiwum prywatne Po raz pierwszy w orszaku uczestniczyli także mieszkańcy Ożarowa.

Orszaki zorganizowano także w Opatowie, Staszowie i w Potoku Stany, Majdanie Królewskim, Radomyślu nad Sanem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poszczególnych orszaków.