Miłosierdzie jest imieniem Boga

ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

publikacja 13.11.2016 15:01

Diecezjalne zakończenie Roku Miłosierdzia w Skopaniu.

Przez cały czas trwania Roku Miłosierdzia wierni naszej diecezji mieli możliwość uzyskania odpustu zupełnego związanego z przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Biskup Krzysztof Nitkiewicz ustanowił na terenie diecezji czternaście miejsc, w których wierni mogli zyskać łaski związane z Rokiem Miłosierdzia.

Bramy Miłosierdzia powstały przy kościołach stacyjnych, jak również w kaplicach szpitalnych i miejscach związanych z posługą najuboższym prowadzonych przez Caritas. Do tych miejsc przez cały rok pielgrzymowali wierni w zorganizowanych grupach i pielgrzymkach indywidualnych.  

Zakończenie diecezjalnych obchodów Roku Miłosierdzia odbyło się w kościele stacyjnym pw. Miłosierdzia Bożego w Skopaniu. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W procesji rozpoczynającej wspólną modlitwę relikwie św. Jana Pawła II, Apostoła Miłosierdzia, wniósł do świątyni proboszcz parafii ks. Wiesław Gucwa.

Miłosierdzie jest imieniem Boga   Modlono się przy relikwiach św. Jana Pawła II ks. Tomasz Lis /Foto Gość Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz odniósł się do kończącego się Roku Miłosierdzia wskazując na owoce, jakie przyniósł i podkreślił, że drzwi Bożego miłosierdzia są nieustannie otwarte dla każdego człowieka. - W tym Roku Świętym wyznawaliśmy wielokrotnie naszą wiarę i ufność w Boże Miłosierdzie. Jednocześnie uświadamialiśmy sobie chrześcijańskie powołanie do głoszenia tego miłosierdzia życiem i słowami. Drzwi Miłosierdzia otwarte szeroko w różnych świątyniach naszej diecezji oraz na całym świecie prowadziły do przemiany życia. Były narzędziem Bożej łaski. Inspirowały rozwój wolontariatu i doraźne akcje pomocy niesionej potrzebującym – mówił a homilii bp K. Nitkiewicz.

- Przekraczając je uświadamialiśmy sobie, że należy wykorzystać każdą chwilę do czynienia dobra, przez ciągłe przebaczanie, dzielenie się tym, co posiadamy, niesienie pociechy. Dzisiaj te drzwi symbolicznie zamykamy, lecz tak naprawdę one pozostaną otwarte, zawsze będą otwarte dla każdego człowieka, gdyż miłosierdzie jest imieniem Boga – wskazywał hierarcha.

- Współczesny świat charakteryzuje niesłychana zmienność, prowizoryczność. Widzimy to na przykładzie relacji międzyludzkich, dynamicznych przemian w ekonomii, polityce, kulturze, technice. Te procesy nas dotykają, niekiedy determinują naszą wolę do tego stopnia, że człowiek nie identyfikuje się z samym sobą. Chrystus wzywa nas dzisiaj do wytrwałości, do cierpliwości w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa życia przez miłosierdzie i mówi: ufajcie, „miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” - zachęcał bp K. Nitkiewicz.

Miłosierdzie jest imieniem Boga   Wierni mogli ucałować relikwie św. Jana Pawła II ks. Tomasz Lis /Foto Gość Na zakończenie wspólnej modlitwy wierni mogli indywidualnie uczcić relikwie św. Jana Pawła II poprzez ucałowanie i osobistą modlitwę wstawienniczą.

- Podczas Roku Miłosierdzia do naszej świątyni pielgrzymowali wierni z okolicznych parafii, uczniowie wielu szkół, stowarzyszeń i grup katolickich. Były to pielgrzymki piesze i autokarowe, a rowerami w letnim czasie przybywali głównie młodzi pątnicy. Nasze parafialne grupy modlitewne każdego dnia o godz. 15.00 animowały wspólną modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia. Bardzo wiele osób skorzystało z sakramentu spowiedzi i często były to spowiedzi generalne. Duchowym owocem tego Roku Miłosierdzia jest powstanie parafialnej grupy modlitewnej św. o. Pio, która będzie kontynuowała animację wspólnej modlitwy do Bożego Miłosierdzia. Naszym zaś darem materialnym jest wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych do naszej świątyni - mówił ks. Wiesław Gucwa, proboszcz parafii.

W parafii Skopanie, podobnie jak w wielu wspólnotach parafialnych diecezji, wraz z zakończeniem Roku Miłosierdzia rozpoczyna się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po wspólnotach rodzinnych.