Afrykański powiew

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 21.08.2016 19:58

Z koncertem uwielbienia wystąpił w Tarnobrzegu zespół Claret Gospel.

Afrykański powiew Podczas koncertu były także tańce Marta Woynarowska /Foto Gość

Młodzi śpiewacy i muzycy z Wybrzeża Kości Słoniowej wspólnie z o. Romanem Woźnicą cfm zorganizowali wiernym z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy niedzielę misyjną. Podczas każdej Eucharystii członkowie grupy ewangelizacyjnej Claret Gospel ukazywali jak w radosny, nieskrępowany sposób można wielbić Boga. Podczas procesji z darami śpiewali swoją tradycyjną pieśń niosąc nie tylko wino i chleb, ale również inne dary, w tym owoce. Towarzyszący młodym Afrykańczykom o. Roman w głoszonych homiliach podkreślał i apelował, by nie tylko czerpać radość z Dobrej Nowiny, ale również w radosny sposób nieść ją dalej. – Smutkiem nie pozyskamy nikogo dla Chrystusa – zauważył kaznodzieja.

Zwieńczeniem misyjnej niedzieli był popołudniowy koncert uwielbienia, podczas którego Claret Gospel wykonali swoje pieśni w językach etnicznych, utwory zaliczane do klasyki gospel oraz tak znane przeboje jak np. „Rivers of Babylon”. W nawiązaniu do zakończonych Światowych Dni Młodzieży razem z publicznością zaśpiewali po francusku hymn „Błogosławieni miłosierni”. Zupełne zaskoczenie wywołali kiedy zaintonowali „Oto jest dzień” w języku… polskim. Śpiewom towarzyszyła muzyka wykonywana na tradycyjnych instrumentach afrykańskich, w tym m.in.: kalabastach, djembe, balafonach oraz nieodłącznych bębnach. Nie zabrakło również pokazów tanecznych, które wywołały aplauz publiczności.

Koncert poprowadził o. Roman, towarzyszący zespołowi, który jest prezesem Fundacji Misjonarzy Klaretynów Zostaw Ślad, realizującej m.in. projekt pomocy dla grupy ewangelizacyjnej Claret Gospel. Każdy kto zechciał mógł złożyć datek lub zakupić dewocjonalia oraz pamiątki pochodzące z Wybrzeża Kości Słoniowej, wspierając w ten sposób członków zespołu.

Specjalnie na koncert grupy przyjechał biskup senior Edward Frankowski, któremu towarzyszył ks. Daniel Koryciński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji sandomierskiej i jednocześnie dyrektor Muzeum im. kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej W dowód wdzięczności za gościnę, serdeczne przyjęcie i dobre słowa muzycy odwdzięczyli się ofiarując bp. Frankowskiemu oraz ks. Janowi Biedroniowi, proboszczowi serbinowskiej parafii tradycyjne, malowane ręcznie batiki.

Grupa Claret Gospel koncertuje w Polsce od ponad miesiąca. Wystąpił m.in. w Stalowej Woli, gdzie gościł w ramach Diecezjalnych Dni Młodzieży, poprzedzających spotkanie z papieżem w Krakowie. Trasę ewangelizacyjną zakończą 30 sierpnia.

Fundacja ojców klaretynów realizuje wiele projektów, wśród nich kilka zakłada pomoc dla mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej, w tym budowę studni oraz wsparcie Punktu Pomocy w Bouaflé, wsparcie sierocińca w Soubré oraz, wspomniane już wspieranie grupy ewangelizacyjnej.