Potrójny jubileusz

ks. Tomasz Lis

publikacja 09.04.2016 19:12

W Ulanowie rozpoczęły się tygodniowe obchody jubileuszowe mające na celu uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski, 400 lat istnienia Ulanowa oraz 25-lecie Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. św. Barbary.

Widok miasta Widok miasta
Utworzone na placu obchodzone rocznice
Paweł Żak

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem ulicami miasta, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Ulanowie. Barwny korowód zatrzymał się w trzech ważnych dla miasta miejscach przed kościołem pw. Świętej Trójcy, przed budynkiem Urzędu Gminy i Miasta oraz  przed kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół na ręce burmistrza i miejscowych duszpasterzy wręczyli nadane przez społeczność szkolną Certyfikaty dla Najznamienitszych Budowli w Mieście. Na stadionie sportowym uczestnicy przemarszu uformowali napisy przedstawiające trzy rocznicowe liczby: 25, 400 i 1050.

Uczniowie utworzyli żywe daty na boisku   Uczniowie utworzyli żywe daty na boisku
Jubileusz w Ulanowie
Paweł Żak
Tego samego dnia wieczorem została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji lokalnej społeczności. Kolejnym punktem jubileuszowych obchodów było spotkanie w Gminnym Centrum Kultury gdzie odbyła się wyprawa do czasów minionych. Uczniowie zespołu Szkół w Ulanowie w formie słowno- muzycznej inscenizacji „Dzieje mojej Ojczyzny" przedstawili historię początków państwa polskiego oraz wpisaną w losy kraju historię miejscowości Ulanów. Na scenie wystąpili także cechmistrz reaktywowanego w 1991 r. Bractwa Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. św. Barbary pan Zdzisław Nikolas oraz obecny cechmistrz Bractwa Flisackiego, pan Kamil Chmielowski. Z wykładem na temat „Człowiek, dobro i prawda” wystąpił Grzegorz Kopacz. Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło także urodzinowego tortu. Następnie w miejscowej galerii odbyło się otwarcie wystawy Grzegorza Kopacza zatytułowanej „Światłocienie umysłu”. Goście mogli także skosztować lokalnych smakołyków przygotowanych przez młodzież uczestniczącą w projekcie „Poszukiwacze zapomnianych smaków”.