Prezentów góra

Marta Woynarowska

publikacja 12.12.2015 14:21

- Ofiarodawca pragnący zachować anonimowość przekazał Halince Lisowskiej 400 zł na prezenty dla naszych dzieci i młodzieży - mówi Wiesława Marzec, prezes tarnobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.

Prezentów góra Dzieci wieszały na choince symboliczne bombki ze swoimi imionami Marta Woynarowska /Foto Gość

Oprócz pieniędzy od nieznanego dobroczyńcy na konto koła wpłynęły ponadto datki od P.W. „Karabeli” (500 zł) oraz Krusztar z Chmielowa (150 zł). – Ponieważ mikołajkowe paczki okazały się dość bogate, pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na niespodzianki z okazji Dnia Dziecka – wyjaśnia Wiesława Marzec. – Zatrzymamy datki do czerwca przyszłego roku, bo nie wiadomo, czy udałoby się nam ponownie znaleźć tak hojnych sponsorów.

Na paczki mikołajkowe dla dzieci i młodzieży, oprócz niespodzianek kupionych z pieniędzy anonimowego dobroczyńcy, złożyły się także prezenty ofiarowane przez zarząd rzeszowskiego Okręgu PZN. Miłym zaskoczeniem dla obdarowywanych były dary przygotowane przez wolontariuszy z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Zanim jednak nadszedł oczekiwany moment wręczania prezentów uczestnicy spotkania - dzieci i młodzież wraz z rodzicami - zostali zaproszeni przez bibliotekarki z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka do wspólnej zabawy. Był wesoły pociąg, który obwiózł po bibliotece, zgadywanki, śpiewy, opowiadania dowcipów, a także robienie ozdób choinkowych i poznawanie znaczenia swoich imion.

W spotkaniu uczestniczył prezydent miasta. – Z tarnobrzeskim Kołem PZN współpracujemy od lat – wyjaśnia Monika Sadkowska, kierownik Filii nr 1. – Głównie z racji naszych specjalnych zbiorów oraz urządzeń służących osobom mającym problemy ze wzrokiem. Nie po raz pierwszy odbywa się także u nas mikołajkowe spotkanie dzieci i młodzieży z koła.

Filia w Oddziale Muzyczno-Fonograficznym gromadzi książki czytane. Udostępnia osobom niewidomym i słabo widzącym specjalne stanowiska komputerowe ze specjalistycznym sprzętem i oprogramowaniem, w tym nowoczesne czytaki, czyli odtwarzacze do książek audio zapisanych w formacie mp3. Ponadto w filii na os. Serbinów odbywają się cykliczne projekcje filmów z audiodeskrypcją, a także pokazy najnowocześniejszych urządzeń mających ułatwić funkcjonowanie osobom z dysfunkcją wzroku.