U sulisławskiej Matki

ks. Tomasz Lis

publikacja 08.09.2015 10:23

Pielgrzymowanie do Sulisławic na Matkę Bożą Siewną to już wiekowa tradycja. Wieczorne nabożeństwo zakończyła różańcowa procesja światła.

Procesja światła Procesja światła
Sanktuarium w Sulisławicach
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Do sulisławskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej pielgrzymowali mieszkańcy z okolicznych miejscowości i regionu kultywując pątniczą tradycję wędrowania w wigilię odpustu Matki Bożej Siewnej obchodzonego w łączności ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, którą sprawowali także kapłani pielgrzymi i księża Zmartwychwstańcy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz liczni pielgrzymi, którzy przybyli z Połańca, Rytwian, Sandomierza, Iwanisk, Mydłowa i wielu innych miejscowości w pieszych pielgrzymkach. Nie brakowało także pątników, którzy przybyli całymi rodzinami. Podczas homilii biskup odnosząc się do maryjnego święta podkreślał znaczenie troski o ochronę życia ludzkiego i docenienie wartości macierzyństwa. - Świadomość tego, że ludzkie życie jest święte i bezcenne stale wzrasta. Znacząco zmalała w naszym kraju liczba zwolenników aborcji. Pomimo tego jest ona nadal dokonywana przez polskie kobiety w kraju i za granicą, legalnie i nielegalnie. Trudno wyrazić wielkość tego dramatu. Jedno życie zostaje przerwane, drugie napełnia się bólem, lękiem, wyrzutami sumienia. Jesteśmy wdzięczni Ojcu św. Franciszkowi za to, że z okazji Roku Miłosierdzia otworzył szeroko ramiona Kościoła, aby przygarnąć winnych dokonania aborcji, którzy okażą skruchę. Przypominając o tym, że aborcja jest czymś głęboko niesprawiedliwym, Ojciec św. udzielił wszystkim kapłanom na czas jubileuszowego Roku Miłosierdzia władzy rozgrzeszenia z grzechu aborcji – mówił bp K. Nitkiewicz. - Potrzeba jednak w dalszym ciągu wielkiej pracy edukacyjnej, aby obrona życia poczętego stała się jeszcze bardziej skuteczna. A przecież nie mniej aktualny jak aborcja jest problem stosowania zapłodnienia metodą in vitro, dokonywania na embrionach ludzkich manipulacji biologicznych i genetycznych oraz innych technik medycznych sprzecznych z prawem Bożym. Przeciętny człowiek, pobieżny obserwator nie jest w stanie dostrzec wynikającego z tego zagrożenia i zła. Ulega zakamuflowanej kampanii propagandowej, która usypia jego czujność i sumienie. Dlatego nie wystarczy samo zbieranie podpisów w celu uchwalenia nowych norm prawnych. Tego typu inicjatywy odgrywają znaczącą rolę, budzą świadomość i wrażliwość ale są niewystarczające, nawet jeśli prawo zostanie poprawione. Trzeba poznać i zrozumieć sens, istotę obrony ludzkiego życia, gdyż tylko wtedy będzie można oprzeć się skutecznie złu – apelował hierarcha.

Po Mszy św. ulicami miejscowości ruszyła różańcowa procesja światła, w której zebrani pielgrzymi polecali swoje intencje. Nabożeństwo różańcowe zakończyło się wspólnym Apelem Jasnogórskim w sulisławskiej świątyni.

Przedmiotem kultu sulisławickiego sanktuarium jest cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej Matką Boską Sulisławicką. Obraz skomponowany jest na kwadracie o boku 22 cm. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki. Reprezentuje on, bardzo popularny w malarstwie polskim XV – XVII wieku, typ Misericordia Domini.

W samo święto Narodzenia Matki Bożej do sulisławskiego sanktuarium przybędą kolejne pielgrzymki z okolicznych parafii i miejscowości, w tym także liczni rolnicy, aby dziękować za tegoroczne plony i prosić Maryję o opiekę w ich rolniczym trudzie.