Prawdziwy język

Andrzej Capiga

publikacja 05.09.2015 16:10

W Rudniku nad Sanem bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił plac pod budowę hospicjum dla głuchoniemych.

Diecezjalne spotkanie Diecezjalne spotkanie
Głuchoniemi czynnie uczestniczyli w Eucharystii
Andrzej Capiga /Foto Gość

Poświęcił też znajdujące się tam kapliczkę i figurę Maryi. Towarzyszyli mu uczestnicy diecezjalnego spotkania: głuchoniemi, ich pasterze, przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Rudnika nad Sanem Waldemarem Grochowskim oraz - oczywiście - ks. Czesław Wala, budowniczy sanktuarium w Kałkowie, a teraz hospicjum dla głuchoniemych w Rudniku nad Sanem.

- W diecezji sandomierskiej około 200 głuchoniemych należy do naszego duszpasterstwa. Najwięcej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu , Stalowej Woli, Sandomierzu i Janowie Lubelskim. Niektórzy na spotkania dojeżdżają także z innych, czasami odległych miejsc - powiedział ks. Waldemar Olech, diecezjalny duszpasterz głuchoniemych w diecezji sandomierskiej.

Zanim jednak ordynariusz sandomierski poświęcił plac, kilkaset osób wypełniło szczelnie kościół Najświętszej Maryi Matki Kościoła w Rudniku-Stróży, gdzie bp Nitkiewicz przewodniczył Eucharystii. Współkoncelebrowali ją ks. Wala i ks. Waldemar Farion. - Waszym językiem są gesty, znaki migowe, mimika twarzy. Wpatrujecie się w drugiego człowieka, interpretujecie ruchy jego warg. To obejmuje także sferę wiary, religijności. Czasami myślę sobie, że wobec dewaluacji słowa, manipulowania nim, ten wasz szczególny sposób komunikowania jest prawdziwszy i głębszy. Kiedy nadużywamy słowa i następuje nowe pomieszanie języków z konsekwencjami znacznie poważniejszymi, niż przy budowie Biblijnej wieży Babel, skłaniacie nas posługujących się mową i słuchem do refleksji. Budzicie nasze sumienia. Jako Kościół za mało korzystamy z Waszych możliwości ewangelizacyjnych. Staramy się wychodzić naprzeciw Waszym potrzebom duchowym, a przecież możecie współpracować w katechizacji czy w duszpasterstwie rodzin. Wezwanie Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” odnosi się także do osób głuchoniemych. Bardzo bym chciał aby dzisiejsze spotkanie pozwoliło rozwinąć takie współdziałanie zarówno w waszych środowiskach jak i w parafiach. Miłość jest językiem uniwersalnym, który każdy zrozumie - mówił do głuchoniemych ordynariusz.

Po Eucharystii i poświęceniu placu uczestnicy diecezjalnego spotkania udali się na wspólną agapę.