Nauka przez duże N

ks. Tomasz Lis

publikacja 04.09.2015 17:06

34 osoby wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Sandomierską Strefę Nauki kończącym cykl spotkań o cząstkach elementarnych. Młodzi naukowcy badali podstawowe procesy używane w fizyce cząstek elementarnych.

Nagrodzeni młodzi fizycy Nagrodzeni młodzi fizycy
Konkurs Strefy Nauki
Ewelina Ura-Kamińska

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Sandomierza i okolic, których fascynuje świat nauki, mogli uczestniczyć w cyklu spotkań z zakresu fizyki, którego podsumowaniem był konkurs związany z fizyką wielkich energii. Całość spotkań i konkurs były pomysłem osób działających w sandomierskiej Strefie Nauki, wspomaganych przez Instytut Fizyki Jądrowej przy Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz we współpracy z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN).

Konkurs związany z fizyką cząstek elementarnych był przygotowaniem do międzynarodowej konferencji fizyków jądrowych "Low-X Sandomierz 2015", która odbywa się od 1 do 5 września. - Celem konkursu było stworzenie młodym pasjonatom okazji do kontaktu z nauką przez duże N, zachęcanie ich do rozwijania naukowych pasji. Może któryś z biorących udział w konkursie zwiąże się zawodowo z tą dziedziną wiedzy lub stanie się ona jego pasją, a osiągnięte sukcesy będą powodem do dumy i intelektualną wizytówką regionu – mówił Paweł Żerebiec, jeden z organizatorów spotkań.

Pierwsze ze spotkań, które było wstępem do całego projektu, poprowadził dr Tomasz Rożek, znany popularyzator nauki i dziennikarz GN, którzy przybliżył młodym tematykę cząstek elementarnych. Kolejnym etapem były warsztaty przygotowujące do wykonania zadania finałowego, podczas których uczestnicy zapoznali się z metodologią badań. Oba spotkania prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Jądrowej PAN: prof. Anna Kaczmarska, dr Rafał Staszewski oraz dr Maciej Trzebiński.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymali zadania będące konkretnymi doświadczeniami, które musieli przeprowadzić samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach. Zadanie konkursowe polegało na zbadaniu jednego z podstawowych procesów używanych w fizyce cząstek elementarnych. Wyniki swoich badań młodzi naukowcy przedstawiali w formie prezentacji. Jury, w składzie pracowników naukowych IFJ PAN pod przewodnictwem prof. Chwastowskiego, wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Ogółem wpłynęło 21 prac konkursowych. Część prac została wykonana przez indywidualne osoby, część w zespołach dwuosobowych. Nadesłano 11 prac licealnych (3 indywidualne i 8 zespołowych) oraz 10 gimnazjalnych (5 indywidualnych i 5 zespołowych).

W sumie w konkursie wzięły udział 34 osoby.                                         

Wszystkich, którzy nadesłali prace konkursowe, nagrodzono książkami a najlepsi otrzymali cenne nagrody. Wręczeni nagród dla najlepszych młodych naukowców zbiegło się ze zorganizowaną w Sandomierzu konferencją naukową Low-x.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne I miejsce przyznano Piotrowi Ordonowi , II miejsce przypadło dla zespołu Alicja Cichoń i Agnieszka Gałęziowska, III miejsce zajęli ex-aequo: Jakub Bujak, Maciej Grela i  Jakub Grela

W kategorii szkoły gimnazjalne: I miejsce przyznano ex-aequo dla: Wojciecha Janusa i Katarzyny Trębskiej, II miejsce dla Dominika Mazur i III miejsce zdobył zespół: Łukasz Dobroch i Mateusz Duda.

Podczas spotkania podsumowującego konkurs w sandomierskim Ratuszu z młodymi fizykami spotkali się uczestnicy konferencji Low-x, którzy nie kryli uznania dla młodych talentów z dziedziny fizyki.

Konferencje Low-x organizowane jest od 1994 roku. Za każdym razem odbywa się w innym miejscu. W ostatnich latach spotkanie fizyków jądrowych odbywało się m.in. w japońskim Kyoto, w Izraelu czy na Cyprze. W tegorocznym spotkaniu zorganizowanym w Sandomierzu dyskutowano nad zagadnieniami związanymi z fizyką cząstek elementarnych.