Wielowiejska rocznica

Piotr Duma

publikacja 13.06.2015 16:13

Do 12 czerwca 1999 r. był tu zwyczajny kawałek łąki na tarnobrzeskim osiedlu rolniczym. Ale od wizyty ojca świętego Jana Pawła II, który w Wielowsi na specjalnie wybudowanym lądowisku dla helikopterów postawił stopy na tarnobrzeskiej ziemi przed wizytą w Sandomierzu, jest relikwią dla mieszkańców Tarnobrzega.

Wielowiejska rocznica Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Woźniczka Piotr Duma

Od tej chwili, każdego roku, dla upamiętnienia tego wydarzenia organizowana jest uroczysta polowa Msza św., podczas której wierni wspominają tamte dni. W tym roku świętowanie było szczególnie uroczyste, ponieważ wielowiejska parafia pod wezwaniem św. Gertrudy i św. Michał Archanioła obchodzi 800-lecie istnienia.

– Tak się dodatkowo składa, że dzisiaj przeżywamy 250. rocznicę ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ta uroczystość pozwala nam w duchu wiary spojrzeć na wszystkie wydarzenia z życia Jezusa, którego jednym z punktów kulminacyjnych jest przebicie jego serca. Nie zapominamy oczywiście o 16. rocznicy pobytu w Wielowsi św. Jana Pawła II, papieża modlitwy, który modlił się bardzo wiele, który każdy dzień przeżywał w bliskości z Panem Jezusem. Wpatrując się w jego życie, w dzieło, które pozostawił, wsłuchując się w jego słowa, dziękujmy za jego pontyfikat i obecność wśród nas – mówił do zgromadzonych ks. Dariusz Woźniczka, proboszcz parafii. Ponadto poinformował zgromadzonych, że w przeciągu kilku dni w miejscu, gdzie odprawiana była Msza św., stanie dodatkowo Krzyż Papieski.

Po Mszy św., zakończonej odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, na przygotowaną scenę wkroczyła młodzież z Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, która pod kierunkiem swojego opiekuna Jacka Kruka zaprezentowała koncert pieśni religijnych. – Program jest przygotowany specjalnie z myślą o dzisiejszej rocznicy. Przeważały współczesne piosenki religijne, ale naturalnie pamiętamy też o tych tradycyjnych pieśniach, które lubił ojciec święty – mówił J. Kruk, mieszkaniec Wielowsi.

Nietypowym, ale niezwykle ciekawym elementem koncertu były tzw. tańce lednickie. Związane są one bezpośrednio z organizowanymi od kilkunastu lat spotkaniami młodych nad jeziorem Lednica w Wielkopolsce, gdzie prawdopodobnie chrzest przyjął Mieszko I.

– Inicjatorem i organizatorem tych zjazdów jest dominikanin o. Jan Góra OP. Miało to być jedno spotkanie, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem zaczęto organizować kolejne – opowiadał J. Kruk. – Tańce są nieodłącznym elementem tych spotkań, ponieważ młodzież nie tylko się modli, ale Pana Boga chwali śpiewem i tańcem. Wszystkie piosenki, które wykonuje stały zespół muzyczny „Siewcy Lednicy”, mają swoje układy taneczne. To są bardzo proste układy z powtarzającymi się elementami, żeby wszyscy mogli się ich nauczyć i wspólnie zatańczyć.

Na zakończenie wszyscy obecni wykonali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – „Barkę”.