Jezusowe serce jest jak brama

ks. Tomasz Lis

publikacja 12.06.2015 16:52

- Jezusowe serce otwarte włócznią i będące źródłem różnorakich łask, jest jak brama, przez którą mamy wchodzić do środka, aby zanurzyć się w Bożej miłości. Ona nas oczyszcza, przynosi wytchnienie w problemach, umacnia i daje nowe życie. Chociażby zatrzasnęły się przed nami wszystkie ludzkie drzwi, Chrystusowe serce pozostanie zawsze otwarte - mówił do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podsumowanie konkursów Podsumowanie konkursów
Rozdanie nagród dla zwycięzców
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa zakończono obchody Roku Caritas.

- Wszystkim podejmowanym w tym czasie dziełom towarzyszyły słowa z Ewangelii Świętego Mateusza „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Dzisiejsze spotkanie, po roku od rozpoczęcia obchodów Roku Caritas w Diecezji Sandomierskiej jest czasem podsumowań, refleksji oraz momentem rozważań nad przyszłymi działaniami o charakterze dobroczynnym - podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Na wspólne świętowanie przybyli podopieczni placówek prowadzanych przez Caritas wraz z opiekunami i personelem, wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas oraz wszyscy wspomagający działania dobroczynne tej organizacji. W spotkaniu uczestniczyli dzieci i młodzież ze szkół noszącym imię św. Jana Pawła II. Ich obecność była związana z obchodzoną rocznicą pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999 r.

Podczas Mszy św. dziękczynnej w bazylice katedralnej podczas homilii biskup przywołał słowa teologa Karla Rahnera, według którego, tylko ten, kto jest złączony miłością z Chrystusem ukrzyżowanym, może mówić ze zrozumieniem o Jego sercu.

- Żeby poznać prawdę o Chrystusowym sercu trzeba je adorować, wpatrywać się w nie, wchodzić do Niego. Tylko wówczas zrozumiemy, że Bóg nie kieruje się przelotnymi uczuciami, ale niezmienną miłością. Pragnie zawsze naszego zbawienia, naszego dobra. Dlatego nigdy nie rezygnuje z człowieka. Nie zniechęcają Go nasze ciągłe grzechy i niewierności. Jego serce otwarte włócznią i będące źródłem różnorakich łask, jest jak brama, przez którą mamy wchodzić do środka, aby zanurzyć się w Bożej miłości. Ona nas oczyszcza, przynosi wytchnienie w problemach, umacnia i daje nowe życie. Chociażby zatrzasnęły się przed nami wszystkie ludzkie drzwi, Chrystusowe serce pozostanie zawsze otwarte - przekonywał biskup.

- Niech Chrystus uczyni nasze serca na podobieństwo Swojego. Jego boskie serce było przecież zarazem ludzkim sercem. Potraktujmy kończący się w naszej diecezji Rok Caritas, jako przygotowanie, jako wprowadzenie do Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez Ojca św. Franciszka. Niech rozpoczęte dzieła miłości, inicjatywy na rzecz potrzebujących rozwijają się dalej. Niech nasze ludzkie prawa i plany czerpią natchnienie z serca Chrystusa, w którym jest miejsce dla każdego - zachęcał pasterz diecezji.

Druga cześć spotkania odbyła się na Palcu Papieskim na sandomierskich Błoniach, gdzie dla przybyłych zagrała folk kapela „Góralska Hora” oraz chór „Perełki papieskie" z Gościeradowa. Do wspólnej zabawy poprowadził zaś zebranych Józef Hojny. Rozstrzygnięto także konkurs „Jedna chwila radości życia”. Zwycięzcom wręczono nagrody i upominki.

- Zadaniami, jakie postawiliśmy sobie u progu Roku Caritas było rozbudowanie struktury Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. Analizując działanie niektórych SKC i PZC stwierdziliśmy, że mogą one przy współpracy z Diecezjalną Caritas w Sandomierzu nieść konkretną pomoc do osób potrzebujących ze swojego środowiska. W ramach Roku Caritas zainicjowano również realizację programu pomocy systemowej uczniom Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu. Caritas Diecezji Sandomierskiej w czasie Roku Caritas poświęciło swą uwagę na realizację celów: charytatywnych, formacyjnych i historycznych. Oprócz wymienionych powyżej działań Caritas Diecezji Sandomierskiej w tym czasie realizowała szereg działań charytatywnych wpisanych do zadań statutowych - podsumował ks. B. Pitucha.