Jak u Gutenberga

ks. Tomasz Lis

publikacja 17.05.2015 00:29

Odwiedzający Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu mogli zobaczyć unikatowy pokaz tłoczenia z drzeworytów przy pomocy zrekonstruowanej prasy drukarskiej Gutenberga.

Noc Muzeum w Sandomierzu   Noc Muzeum w Sandomierzu
Pokaz technik drukarskich w Domu Długosza
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Od kilku lat Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu włącza się w ogólnopolską akcję otwarcia podwoi muzealnych dla nocnych gości.

W tym roku w ogrodach Domu Długosza odtworzono ogródek zielarski, który służy przypomnieniu postaci słynnego sandomierskiego lekarza i ziołolecznika kanonika Marcina z Urzędowa. Na sprawnie urządzonych grządkach można zobaczyć zioła, rośliny i krzewy lecznicze.

Natomiast w salach muzealnych zorganizowano wystawę o sztuce dawnego drzeworytu wraz z odtworzonym warsztatem drzeworytnika.

Ciekawostką był także pokaz tłoczenia z drzeworytów przy pomocy zrekonstruowanej prasy drukarskiej Gutenberga.

– Drzeworytnictwo to bardzo odległa metoda drukowania. Początkowo drukowano na tkaninach, a od XIII wieku już na produkowanym papierze. Tą metoda drukowano niemalże wszystko od kart do gry po wizerunki świętych. Po latach drzeworyt przeszedł, jako technika druku ilustracji książkowej. Drzeworyty służyły do dekorowania i ilustrowania książek. Odwiedzający muzeum mogą oglądać repliki bardzo wielu klocków drzeworytniczych, szczególnie związanych z drukiem książek medycznych z okresu średniowiecza i renesansu. Swoistą perła jest zrekonstruowany klocek drzeworytniczy z XIV w. proweniencji cysterskiej, służący do edukacji biblijnej – wyjaśniał Tadeusz Grajpel.

Atrakcją nocnego zwiedzania diecezjalnego muzeum był pokaz druku na zrekonstruowanej przez pana Tadeusza prasie drukarskiej Gutenberga. – Sam Gutenberg prawdopodobnie nie używał drzeworytów, ale jego uczniowie sięgnęli po tę technikę przy ilustrowaniu drukowanych książek – dodaje Tadeusz Grajpel.