Królewskie prawa

ks. Tomasz Lis

publikacja 13.04.2015 11:00

Widowisko historyczne i wspólna modlitwa w zabytkowym kościele św. Bartłomieja upamiętniły nadanie przez króla Zygmunta I Starego na ręce Hieronima Łaskiego praw miejskich dla Staszowa.

Inscenizacja historyczna Inscenizacja historyczna
Jubileusz nadania praw miejskich w Staszowie
Marcin Jarosz

Jubileusz 490 lat od nadania praw miejskich świętowano w Staszowie. Uroczystości rozpoczęły się na miejskim rynku, gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, członkowie stowarzyszeń społecznych oraz rycerskie grupy rekonstrukcyjne. Na Rynku pojawił się król Zygmunt Stary, który przekazał prawa miejskie i prawa do odbywania jarmarków handlowych mieszkańcom Staszowa. Następnie urządzono pokaz tańców dworskich, musztry i rycerski turniej. W rekonstrukcji historycznej wystąpili członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie z Szydłowa i grupa rycerska ze Staszowa. Następnie przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Hieronima Łaskiego.

Druga cześć obchodów odbyła się w zabytkowym kościele św. Bartłomieja, gdzie wspólnej modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup podkreślił w kazaniu, że pierwsi chrześcijanie łączyli wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa z  uczynkami miłosierdzia, praktykowanymi w sposób bardzo radykalny. Owocem tego był dynamiczny rozwój Kościoła i silne więzi wspólnotowe. Pasterz  zauważył, że taka postawa potrzebna jest również we współczesnych czasach, życząc jej samemu sobie i wszystkim obecnym w świątyni.

Historia Staszowa sięga średniowiecza, kiedy to osada funkcjonowała w systemie organizacji grodowej. W XVI wieku z córką właścicieli Staszowa Anną Kurozwęcką ożenił się wojewoda sieradzki Hieronim Łaski. Był dworzaninem króla Zygmunta I Starego. To dzięki Hieronimowi Łaskiemu Staszów stał się miastem. Dnia 11 kwietnia 1525 roku Łaski wyjednał u króla przywilej na odbywanie w Staszowie jarmarków trzy razy do roku: w niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim, w dzień św. Bartłomieja i na św. Urszuli. Prawo do odbywania jarmarków podkreślało miejskość Staszowa. Dnia 26 stycznia 1526 roku w trakcie sejmu walnego, odbywającego się w Piotrkowie Trybunalskim, król Zygmunt I wydał przywilej, na mocy którego mieszkańcy Staszowa uzyskali prawa do odbywania w każdy czwartek targu, co jeszcze bardziej podkreślało miejski charakter Staszowa.