Relikwie „giganta wiary” w Pustelni

ks. Tomasz Lis

publikacja 11.04.2015 22:52

- Widzimy w osobie św. Jana Pawła II „giganta wiary”, podziwiamy i upamiętniamy na różne sposoby z racji na wielkość dokonanego dzieła. Ta wiara i dzieło karmiły się spotkaniami świętego z Chrystusem Zmartwychwstałym. On działał z Nim i przez Niego - podkreślał bp K. Nitkiewicz podczas homilii.

Procesja z relikwiami Procesja z relikwiami
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia do pokamedulskiego kościoła w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II.

W relikwiarzu wniesionym przez ks. Wiesława Kowalewskiego w procesji rozpoczynającej wspólną modlitwę umieszczona została cząstka krwi wyniesionego na ołtarze papieża Polaka.

Wspólną Eucharystię, której przewodniczył pasterz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali kapłani dekanalni, księża, którzy pracowali w Pustelni oraz zaprzyjaźnieni z tym miejscem.

Uroczystość zgromadziła władze samorządowe, wielu sympatyków i przyjaciół Pustelni, młodzież z okolicznych szkół noszących imię św. Jana Pawła II oraz licznych mieszkańców regionu.

Witając biskupa i przybyłych gości, ks. W. Kowalewski przybliżył zdarzenia i osoby związane z Pustelnią oraz papieżem Polakiem. - Pomysł sprowadzenia relikwii zrodził się już w dniu audiencji generalnej w Watykanie 3 listopada 2004 roku. Gdy podszedłem do papieża Jana Pawła II powiedziałem: „Ojcze Święty rozpoczynam prace remontowe w pokamedulskim klasztorze, w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Proszę pobłogosław mnie i wszystkim, którzy będą to dzieło wspomagali”. Odpowiedział kładąc mi rękę na głowie: „Z serca błogosławię odbudowę Pustelni Złotego Lasu” - wspominał ks. W. Kowalewski.

Podczas homilii biskup ordynariusz wskazał na ważność chrześcijańskiego świadectwa płynącego z wiary w zmartwychwstanie Jezusa, które charakteryzowało Jana Pawła II.

- Żywa wiara w zmartwychwstanie Chrystusa wzbudza w sercu misjonarski zapał a pragnienie podzielenia się wiadomością, że Pan zmartwychwstał i działa staje się sensem życia. Przykładem tego jest święty Jan Paweł II, jego podróże apostolskie i rozliczne inicjatywy. Widzimy w nim „giganta wiary”, podziwiamy i upamiętniamy na różne sposoby z racji na wielkość dokonanego dzieła. Ta wiara i dzieło karmiły się spotkaniami świętego Jana Pawła II z Chrystusem Zmartwychwstałym. On działał z Nim i przez Niego. Ten sam Chrystus chce dzisiaj działać w nas i przez nas. Chce abyśmy stali się Jego świadkami pomimo trudności i naszych ludzkich słabości - podkreślał bp K. Nitkiewicz podczas homilii.

Na zakończenie Mszy św. ks. Wiesław Kowalewski dziękując biskupowi za wprowadzenie relikwii do świątyni zapewnili o przyłożeniu wszelkich starań by kult świętego był ciągle żywy i rozwijany w tym szczególnym miejscu.

Po wspólnej modlitwie wierni uczcili relikwie św. Jana Pawła II poprzez wspólną adorację i ucałowanie. Relikwie zostały umieszczone w starym, srebrnym, zabytkowym relikwiarzu w kształcie krzyża. Obecnie trwa opracowanie oryginalnego relikwiarza.

Na pamiątkę tego wydarzenia wierni otrzymali modlitewnik do św. Jana Pawła II ze specjalna dedykacją. Uroczystości wprowadzenia relikwii poprzedziła oprawa artystyczno-modlitewna w postaci występu Macieja Rayzachera i Barbary Jelonek.

- Jako swoiste wotum wdzięczności, naszym wspólnym zobowiązaniem jest gorliwe odmawianie modlitwy „Anioł Pański” codziennie zarówno indywidualnie jak też we wspólnocie naszego kościoła. Będzie to wypełnienie, choć w części duchowego testamentu Papieża. Będziemy także raz w miesiącu celebrować Msze św. wotywną z prośbami o wstawiennictwo św. Jana Pawła II - podsumował ks. Wiesław Kowalewski.