Pieśń dla Maryi

ks. Tomasz Lis

publikacja 21.03.2015 23:03

"Pieśni Uwielbienia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej" jako wotum Rok Życia Konsekrowanego Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

Koncert w kościele seminaryjnym Koncert w kościele seminaryjnym
"Pieśni Uwielbienia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej"
Archiwum seminarium

Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej podjęło inicjatywę nagrania "Pieśni Uwielbienia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej". Okazją do tego jest ogłoszony przez ojca świętego Franciszka Rok Życia Konsekrowanego oraz zachęta bp. Krzysztofa Nitkiewicza do tego, by „ten Rok był czasem 'ewangelizowania' własnego powołania i świadczenia o pięknie drogi, jaką jest naśladowanie Chrystusa w swych różnorakich formach”.

Siostry służki we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu oraz ks. Michałem Powęską podjęły się nagrania utworu "Pieśń Uwielbienia Matki Bożej Gietrzwałdzkiej"  w opracowaniu na chór i orkiestrę. Jest to jednocześnie wspólne dzieło osób pochodzących z różnych środowisk diecezji sandomierskiej, okazja do integracji, a przede wszystkim oddanie czci Matce Bożej Gietrzwałdzkiej i przypomnienie Jej orędzia dla Polski. Maryja wzywała do codziennego odmawiania różańca i do trzeźwości. Wszystkich, którzy podejmą Jej wezwanie, zapewniła: „Nie smućcie się, Ja zawsze będę z Wami”. I to zapewnienie Maryi  brzmi w refrenie wykonywanej pieśni.

We wspólnym chórze wystąpią: schola sióstr z Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Sandomierzu, uczestniczki rekolekcji w zakonnym domu prowincjalnym, księża z diecezji, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, młodzież z Ruchu Światło-Życie, nauczyciele i młodzież z Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych, im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, nauczyciele i młodzież z I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum. W skład zespołu muzycznego wchodzą  nauczyciele i uczniowie ze szkół muzycznych w Stalowej Woli, w Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, młodzież z parafialnej orkiestry dętej w Komorowie, absolwenci szkół i akademii muzycznych. .

W nagraniu uczestniczy ponad 60 osób chóru i orkiestry. Całością dyryguje s. Barbara Krzemińska. Muzyczna premiera i nagranie utworów odbyło się w kościele rektoralnym pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu, gdzie zebrani mogli usłyszeć kilka utworów w wykonaniu chóru przy akompaniamencie zespołu muzycznego.