Złoty kapelmistrz

Marta Woynarowska

publikacja 08.09.2014 12:04

Na murawie stadionu przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiło dziesięć zespołów, w tym także formacje choreograficzne. Okazją do goszczenia orkiestr i tancerek były dwa jubileusze – złoty kapelmistrza Zenona Piekarza oraz 55-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej w Tarnobrzegu działającej przy Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Złoty kapelmistrz Na scenie Miejska Orkiestra Dęta w Tarnobrzegu Marta Woynarowska /Foto Gość

Z tej okazji jubilat został uhonorowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz władze miasta. Zenon Piekarz odebrał z rąk Stanisława Świerka, wiceprezesa rzeszowskiego oddziału PZChiO złotą odznakę z diamentem, zaś prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz wręczył mu okolicznościowy, okazały puchar. Złote odznaki i dyplomy w dowód uznania za wieloletnią pracę w orkiestrze odebrało również dwudziestu innych jej członków.

Uroczystości, które rozpoczęło wspólne wykonanie przez wszystkie zespoły „Marsza śląskiego”, poprzedziły mini koncerty poszczególnych orkiestr, które wstąpiły w kilku osiedlach miasta. Po części oficjalnej na płycie stadionu królowały już tylko instrumenty oraz urocze tamburetki i mażoretki. Słuchacze mieli możliwość wysłuchania gry dziesięciu orkiestr – tarnobrzeskiej oraz gościnnych, które przyjechały z: Białobrzegów, Dębicy, Gorzyc, Kolbuszowej, Nowej Dęby i Chmielowa, Rzeszowa, Sandomierza oraz Stalowej Woli. Piękna, prawdziwe letnia, nie zaś jesienna pogoda sprawiła, że na koncert przyszło wielu tarnobrzeżan, którzy z pewnością nie żałowali muzycznego, niedzielnego popołudnia.

Miejska Orkiestra Dęta, która pod taką nazwą działa od 2002 r., jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji Zakładowej Orkiestry Dętej KiZPS „Siarkopol”. Powstała w 1959 r., a swój debiut miała podczas pierwszej uroczystej Barbórki obchodzonej przez pracowników kopalni siarki.  

Początkowo próby muzyków odbywały się w baraku na terenie kopalni „Machów”. Orkiestra brała udział we wszystkich ważniejszych uroczystościach miejskich, powiatowych oraz organizowanych przez przedsiębiorstwo. Towarzyszyła również zmarłym górnikom w ich ostatniej drodze. W roku 1961 nowym kapelmistrzem, po Władysławie Pawłowskim został Michał Paruch, który funkcję tę pełnił do 1964 r., kiedy zastąpił go na tym stanowisku Zenon Piekarz. Od tej chwili rozwój orkiestry nabrał przyspieszenia. Zakupione zostały nowe instrumenty oraz mundury, próby zaś miały się odtąd odbywać w Zakładowym Domie Kultury „Tapima”. Wysoki poziom artystyczny, jaki orkiestra osiągnęła pozwolił jej na udział w różnego rodzaju konkursach i przeglądach. Od 1969 r. datuje się jej współpraca z tarnobrzeskimi szkołami – Szkołą Podstawową nr 3 oraz Technikum Górniczym. W 1972 r. zespół zmienił siedzibę i przeniósł się do Młodzieżowego Domu Kultury, w którym pozostawał do 1997 r.

Kolejny trudny czas przypadł na rok 1978, kiedy całkowitemu rozpadowi uległ pierwszy skład orkiestry. Część muzyków zasiliła szeregi orkiestry młodzieżowej, na której spoczął ciężar reprezentowania „Siarkopolu”.

Muzycy siarkowi występowali na krajowych festiwalach, a także koncertowali zagranicą w Czechosłowacji oraz ZSRR. W 1995 r. do składu orkiestry została dołączona grupa tamburetek, nad którą czuwa choreograf Bożena Pandura.