Chrystus zmartwychwstan jest!

ks. Tomasz Lis

|

GOSC.PL

publikacja 20.04.2014 08:53

Poranna procesja rezurekcyjna przy wystrzałach rycerskich armat oraz biciu dzwonów oznajmiła radość zmartwychwstania.

Prrocesja rezurekcyjna Prrocesja rezurekcyjna
Niedziela zmartwychwstania w Sandomierzu
ks. Tomasz Lis /GN

W poranek Niedzieli Zmartwychwstania uroczystej procesji rezurekcyjnej i Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył ordynariusz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz. W wielkanocnej uroczystości wzięli udział kapłani, kanonicy Kapituły Katedralnej w Sandomierzu, seminarzyści, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, członkowie bractwa bł. Wincentego Kadłubka, chór katedralny oraz licznie przybyli mieszkańcy królewskiego grodu. Procesja rezurekcyjna to wyraz radości, jaką przeżywa Kościół z faktu zmartwychwstania Chrystusa. Następnie wierni modlili się podczas uroczystej liturgii Eucharystii Zmartwychwstania.

Podczas homilii biskup K. Nitkiewicz zachęcał odważnego wyznawania wiary w zmartwychwstałego Chrystusa i do odkrywania Jego znaków w codzienności. - Pomimo rozwoju nauki, postępu technicznego, pomimo konsumpcjonizmu, skandali, prześladowań chrześcijaństwa wiara w zmartwychwstanie Chrystusa pozostała żywa do naszych czasów. Wyznajemy ją w każdą niedzielę, a dzisiaj w sposób szczególny. Ta wiara wyznawana jest nawet wówczas, gdy religijność ogranicza się do poświęcenia pokarmów, do udziału w rezurekcji, do okazjonalnej spowiedzi i Komunii św. Nie chcę tutaj promować religijnego minimalizmu, ale również przez te ograniczone, szczątkowe kontakty Bóg udziela człowiekowi swojej łaski, wkracza w jego życie, otwiera przed nim nowe, lepsze perspektywy. Od nas jednak zależy, czy przyjmiemy pomoc Chrystusa, czy otworzymy się na Jego uzdrawiającą łaskę – mówił bp K. Nitkiewicz. - Spożycie wielkanocnego śniadania, nawet najwspanialszego, niewiele zmieni. Musimy odbyć duchową wędrówkę do grobu Chrystusa, podobnie jak odbyli ją Apostołowie, Maria Magdalena i pobożne niewiasty. Także we współczesnym świecie, w naszej codzienności, nie brakuje znaków mówiących o tym, że Chrystus żyje pośród nas, że dalej zbawia, otacza opieką, uzdrawia i przywraca nadzieję – wskazywał hierarcha. - Szczególnymi świadkami zmartwychwstałego Chrystusa są święci. Oni potrafili zjednoczyć się z Nim całkowicie w swoim życiu, a Zmartwychwstały działał przez nich i nadal się nimi posługuje. Takim człowiekiem Wielkiej Nocy jest bł. Jan Paweł II – dodał bp K. Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył zebranym wielkanocne życzenia i podziękował za wspólną modlitwę i przeżywanie misterium całego Triduum Paschalnego, które prowadzi przez refleksję nad męką Zbawiciela do wspólnej radości ze Zmartwychwstałym. Później udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa na wielkanocne świętowanie.