Ponad niepełnosprawnością

ks. Tomasz Lis

publikacja 21.03.2014 18:55

Uczniowie i wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Radość Życia" dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sandomierzu pokazali swoje talenty w spektaklu teatralno-edukacyjnym "Żyjemy zdrowo i kolorowo".

Specjalna sztuka o zdrowiu Specjalna sztuka o zdrowiu
Dzień osób z zespołem Downa
ks. Tomasz Lis /GN

Mali i duzi, wszyscy uśmiechnięci i radośni, wybiegali na scenę, by pokazać zebranej publiczności, jak ważna jest umiejętność dostrzegania zalet, a nie wad w drugim człowieku.

Podczas kolejnych scen uczniowie ośrodka zaprezentowali zasady zdrowego i radosnego życia. Ciekawa scenografia, aranżacja i dynamika spektaklu podobały się zgromadzonej w Katolickim Domu Kultury publiczności. Natomiast mistrzowska gra aktorów była raz za razem nagradzana gromkimi brawami. – Poprzez ten spektakl dzieci chciały przekazać, jak ważne są zasady zdrowego i szczęśliwego życia. Pokazując sceny z codziennego życia, przypomniał,y jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, pracy i wypoczynku – wyjaśniła Joanna Bielecka, reżyser spektaklu. Próby trwały blisko trzy tygodnie i pokazały niezwykłe umiejętności osób dotkniętych zespołem Downa. – Dzieci bardzo zaangażowały się w przedstawienie, każda próba była dla nich czasem nie tylko pracy, ale zabawy i nauki – dodała pani Joanna.

Dzień osób z Zespołem Downa odbył się w Sandomierzu już po raz dziewiąty. Ma on na celu zwiększenie świadomości, czym jest wada genetyczna nazwana „zespołem Downa” oraz przybliżenie problematyki związanej z edukacją i pracą z osobami nią dotkniętymi. – Ten dzień to także podsumowanie i zaprezentowanie całego trudu i pracy edukacyjno-wychowawczej z tymi osobami a także pokazanie ich zdolności i talentów. Oglądając ich występy jesteśmy dumni z ich pracy i radości, jaką czerpią z każdego sukcesu. Nasz Ośrodek „Radość Życia” niesie pomoc samym dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz ich rodzicom. Prowadzimy terapię i edukację uczniów oraz przygotowujemy ich do tego, aby w przyszłości mogli godnie żyć i być jak najbardziej samodzielni – mówiła Maria Butkowska, wicedyrektor Ośrodka.

Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest od 2005 r. Data obchodów nie jest przypadkowa, dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.