U apostolskich grobów

ks. Tomasz Lis

publikacja 09.02.2014 18:43

Przez tydzień trwała wizyta polskich biskupów w Rzymie. Biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz i emerytowany biskup pomocniczy Edward Frankowski zostali przyjęci wraz z innymi hierarchami z Polski w urzędach Kurii Rzymskiej oraz dwukrotnie spotkali się na audiencji z papieżem Franciszkiem.

Audiencja u papieża Franciszka Audiencja u papieża Franciszka
Podczas wizyty "ad limina apostolorum"
L'Osservatore Romano

Podczas kilku dni nasi biskupi odwiedzali różne dykasterie Kurii Rzymskiej, gdzie rozmawiano o współczesnych działaniach duszpasterskich, omawiano znaczące kwestie dotyczące doktryny wiary, edukacji chrześcijańskiej, życia liturgicznego czy spraw związanych z działaniami charytatywnymi lokalnych Kościołów. Biskupi spotkali się także dwukrotnie z papieżem Franciszkiem na specjalnych audiencjach.

- Do tej pory znaliśmy ojca świętego Franciszka jedynie z jego homilii, wypowiedzi medialnych czy relacji prasowych. Podczas wizyty ad limina po raz pierwszy mieliśmy okazję osobistego kontaktu z Następcą św. Piotra. To spotkanie wywarło na mnie ogromne wrażenie. Myślę przede wszystkim o bardzo pokornej postawie ojca świętego, który zadawał pytania i z uwagą wysłuchiwał każdego z rozmówców. Kiedy mówiło się o trudnych sprawach, wówczas na jego twarzy rysowało się autentyczne przejęcie. Z kolei cieszył się naszymi osiągnięciami, zaznaczając od razu, że to, co jest, nie może działać uspokajająco. Był bardzo, bardzo otwarty i spontaniczny w swoich słowach i gestach. Zachęcił do konkretnych działań, ale jeszcze bardziej do modlitwy i zaufania Bogu. Już sam jego styl, postawa stanowią dla nas wielkie wyzwanie – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas spotkania z biskupami papież wyraził uznanie dla działalności Kościoła w Polsce. Jednocześnie podkreślił potrzebę nieustannej troski o powołania, o stałą formację księży, apelował o wsparcie rodzin w ich misji wychowawczej oraz wskazał na konieczność odpowiedniego wychowania młodego pokolenia Polaków. - Wskazania, jakie otrzymaliśmy podczas tej wizyty, są niezwykłe cenne i odnoszą się do konkretnych płaszczyzn działania w naszych diecezjach. Będziemy je podejmowali zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i wspólnotowej wespół z duchowieństwem, osobami zakonnymi i świeckimi – podkreślał bp K. Nitkiewicz.

Podczas kolejnych dni biskupi sprawowali Mszę św. w czterech bazylikach większych, modląc się w intencjach kościoła w Polsce. Szczególny wymiar miała wspólna modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, gdzie dziękowano za jego pontyfikat i zbliżającą się kanonizację. Każdego dnia przewidziane były także odwiedziny dykasterii Kurii Rzymskiej. – Przed naszą wizytą Kuria Rzymska otrzymała bardzo szczegółową informację odnoszącą się do różnych przestrzeni funkcjonowania naszej diecezji. Spotkania w dykasteriach dotyczyły konkretnych spraw, które zostały zasygnalizowane w przedłożonym sprawozdaniu. Dla wielu biskupów była to także okazja do zaznajomienia się z działaniem i systemem pracy Kurii Rzymskiej oraz poznania tych, którzy w imieniu ojca świętego zajmują się różnymi dziedzinami: wiarą, dyscypliną kościelną, kultem, duchowieństwem, świeckimi itd. Spotkania te były więc z jednej strony swego rodzaju podsumowaniem naszej pracy duszpasterskiej, sposobnością do wyjaśnienia wielu kwestii, a z drugiej strony okazją do wzajemnego poznania, do czego zachęca ojciec święty, podkreślając potrzebę budowania większej wspólnoty i więzi wewnątrz Kościoła – podsumował bp K. Nitkiewicz.