Nasz obrońca w Tarnobrzegu

Marta Woynarowska

publikacja 11.09.2013 08:58

Pod statuą Chrystusa Zmartwychwstałego wierni z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oczekiwali na figurę Michała Archanioła.

Nasz obrońca w Tarnobrzegu Wprowadzenie figury do kościoła na os. Sierbinów Marta Woynarowska /GN

We wtorek 10 września rozpoczęło się bowiem trzydniowe nawiedzenie figury św. Michała w tarnobrzeskich parafiach. – Od ponad pół roku wędruje ona po polskiej ziemi odwiedzając kolejne miasta, parafie, urzędy, szkoły, różnego rodzaju instytucje – mówił ks. Rafał Szwajca CSMA z Marek pod Warszawą, przewodniczący modlitwom i nabożeństwom peregrynacyjnym. – Dzisiaj oczekujemy, tu pod pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego na przybycie księcia aniołów do Tarnobrzega. Figura św. Michała przywieziona w asyście policyjnych motocykli została powitana przez proboszcza serbinowskiej parafii ks. prał. Michała Józefczyka i w procesji przeniesiona do kościoła MB Nieustającej Pomocy.

Eucharystię poprzedził akt powitania, który w imieniu dzieci, młodzieży i dorosłych złożyli ich przedstawiciele, prosząc jednocześnie o wymierne owoce nawiedzenia w postaci nawrócenia i zerwania ze wszelkim złem. Najmłodszych parafian reprezentowały dzieci z Ochronki św. Józefa przebrane w stroje aniołów, które w recytowanych wierszykach zobowiązały się słuchania rodziców i nieulegania złym zakusom. – „Święty Michale, Twoje imię >Któż jak Bóg< każe rozpoznać nawet lekki grzechu cień, światłem Chrystusa znaczyć każdą z ludzkich dróg, z ziemi zatrutej tworząc jasną nieba sień. Święty Michale, Twoje imię >Któż jak Bóg< niech zawołaniem zabrzmi z czterech świata stron” – od cytatu z wiersza o. Józefa Mańkowskiego rozpoczął swoje wystąpienie przedstawiciel młodzieży. – Długo czekaliśmy na ten dzień, przygotowując się podczas codziennych adoracji Najświętszego Sakramentu. Cieszymy się, że zagościłeś w naszym nadwiślańskim mieście, mocnym wiarą Tarnobrzegu. Pomóż nam odnaleźć nasze wewnętrzne światło. Patronie pielgrzymów oręduj za nami ziemskimi pątnikami.

Wzruszenia i radości z możliwości przyjęcia figury księcia aniołów nie krył witając ją ks. prał. Michał Józefczyk. – Św. Michale, każdego dnia podczas porannej Mszy św. wołamy: „Św. Michale Archaniele broń nas”. Wypowiadając te słowa jesteśmy pewni, że idziesz z nami drogami naszego życia każdego dnia. Był rok 1987, kiedy na tej ścianie ołtarzowej umieściliśmy Twój znak i napisaliśmy „Któż jak Bóg” – ks. Józefczyk przywoływał wydarzenia sprzed ponad ćwierćwiecza. Chociaż przekraczając próg tej świątyni czytamy ten napis, to jednak nie nauczyliśmy się żyć podług Twojego zawołania – zauważył gorzko.

Mszy św. rozpoczynającej trzydniową peregrynację figury przewodniczył ks. prał. Stanisław Bar, dziekan dekanatu Tarnobrzeg Północ. Kazanie wygłosił ks. Rafał Szwajca CSMA, koordynator peregrynacji figury św. Michała. Przybliżył dzieje powstania kultu posągu z groty we włoskim mieście Gargano. – To niezwykła figura, która dzisiaj stoi tutaj, jest wierna kopią tej włoskiej tajemniczej grocie nawiedzanej przez 2 mln pielgrzymów rocznie – mówił michalita. – To nie martwy pomnik, jak inne rzeźby. Wynoszona jest z groty raz w roku i niesiona ulicami miasteczka w uroczystej procesji roznieca Bożą woń, pociąga serca ku Bogu. Dzisiaj przybył do Tarnobrzega, by walczyć o serca i dusze jego mieszkańców, by bronić je przed Szatanem. To on walczy za nas i o nas.

Figura św. Michała Archanioła stojąca w Świętej Grocie w Gargano wyszła spod dłuta Andrea Contucciego zwanego Sansovino w 1507 r. Inicjatorem jej wykonania był kard. Antonio z Monte San Savino. Przedstawia ona Archanioła w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Została wykuta w białym marmurze karraryjskim.

Po Mszy św. figura w wieczornej procesji została przeniesiona do kościoła św. Barbary, gdzie ks. prał. Stanisław Bar, proboszcz parafii dokonał jej zawierzenia św. Michałowi.

Po powrocie do serbinowskiego kościoła rozpoczęło się nocne czuwanie przy księciu aniołów.

W następnych dniach figura po wieczornej Mszy św. będzie procesyjnie przenoszona do kolejnych parafii – w środę nawiedzi sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej oraz świątynię Chrystusa Króla, w czwartek natomiast parafię Miłosierdzia Bożego. Pożegnanie nastąpi w piątek w kościele MB Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 8.00. Każdego dnia w serbinowskiej parafii przez cały czas będą odbywać się nabożeństwa oraz czuwanie modlitewne. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej parafii pw. MBNP.