Majowa lekcja patriotyzmu

ks. Tomasz Lis

publikacja 03.05.2013 19:05

- Jako naród uformowani zostaliśmy przez Ewangelię - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w Sandomierzu podczas uroczystości z okazji narodowego święta.

Obchody rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja Obchody rocznicy Konstytucji Trzeciego Maja
Poczty sztandarowe na sandomierskim Rynku
Ks. Tomasz Lis /GN

Sandomierskie obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej sprawowana pod przewodnictwem bp. K. Nitkiewicza.

Na wspólnej modlitwie zebrali się przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, organizacji kombatanckich, oddział Wojska Polskiego, sandomierscy „Strzelcy”, chorągiew Ziemi Sandomierskiej, służby mundurowe, młodzież szkolna, siostry zakonne, alumni, mieszkańcy miasta oraz przybyli goście i turyści.

Podczas homilii ordynariusz sandomierski podkreślał znaczenie wiary i Chrystusowej Ewangelii w kształtowaniu państwa jak i osobistego życia człowieka. - Każde działanie, jakie podejmujemy, odzwierciedla nieuchronnie naszą osobowość, charakter, skłonności, zamiłowania. Nie sposób odseparować się całkowicie od historii własnego życia, od sukcesów i porażek, od nawiązanych relacji. Nie sposób wyzbyć się tego jedynego, wyjątkowego stylu, sposobu bycia, który odróżnia nas od innych. Tak dzieje się w wymiarze narodowym i osobistym. Zbliżająca się 1050 rocznica chrztu Polski, a zarazem rocznica jej państwowości przypomina nam, że jako naród uformowani zostaliśmy przez Ewangelię – mówił bp K. Nitkiewicz.

- Cechą każdego chrześcijanina powinno być podobieństwo do Chrystusa. Podobieństwo w myślach, słowach i czynach, bez względu na status społeczny, sprawowany urząd czy funkcję. Każdy z nas otrzymał je na Chrzcie św., ale jest ono czasami prawie niewidoczne. Chrystus chce abyśmy je odsłonili, odzyskali, abyśmy je sobie cenili i bronili przed zagrożeniami. Pragnie tego, gdyż nas miłuje i ma na uwadze jedynie nasze dobro. Dlatego powierza nas swojej Matce Maryi, słowami wypowiedzianym z krzyża do św. Jana - Matko oto syn Twój. Jeżeli uznamy Maryję za swoją Matkę, jeżeli ją pokochamy całym sercem i pójdziemy jej śladami, staniemy się podobni do Chrystusa - dodał hierarcha.

Biskup wezwał także do troski o otrzymany od Boga dar wiary, która prowadzi do wzmocnienia więzi międzyludzkich i zaangażowania w sprawy Ojczyzny. - Taki jest sens przeżywanego obecnie Roku Wiary, który ma wiarę umocnić i ożywić. Ona nie jest czymś abstrakcyjnym, oderwanym od rzeczywistości. Wiara to życie ze świadomością, że stwórcą i rządcą wszystkiego jest Bóg. Bóg, który pragnie naszego szczęścia. Dlatego troska o umocnienie wiary owocuje pięknem człowieczeństwa, wyraża się w miłości do drugiego człowieka i do wspólnoty ludzkiej - ziemskiej Ojczyzny. Przeciwieństwem wiary nie są wątpliwości religijne, nie jest nawet ateizm, ale oddawanie czci bożkom, bez względu na to, czy to będą ludzie czy rzeczy. Przeciwieństwem wiary jest odejście od prawdziwych wartości i kierowanie się doraźnymi impulsami i potrzebami. Przeciwieństwem wiary jest pogrążenie się w nocy pogaństwa - podkreślił pasterz diecezji.

- Jako ludzie wierzący chcemy dzisiaj potwierdzić prymat wartości chrześcijańskich w naszym codziennym życiu i w ten sposób udzielić wsparcia naszej ukochanej Ojczyźnie. Ona jest bowiem symbolem i zapowiedzią Ojczyzny niebieskiej, do której prowadzi nas Chrystus - wskazał bp K. Nitkiewicz.

Dalsza, patriotyczna, część uroczystości odbyła się przed Ratuszem, w której bp K. Nitkiewicz poprowadził modlitwę za twórców Konstytucji 3 Maja, a także za poległych w obronie Ojczyzny. Delegacje władz, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, młodzieży złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych za Ojczyznę i pomordowanych. Z koncertem utworów patriotycznych wystąpiła orkiestra dęta.