Album na 10-lecie

Marta Woynarowska

publikacja 05.04.2013 12:04

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyła się prezentacja specjalnego albumu dokumentującego działalność miejscowych turków.

Album na 10-lecie   Promocji towarzyszyła prezentacja multimedialna albumu Marta Woynarowska/GN – Z racji przypadającego w tym roku 10-lecia naszej Honorowej Straży Wielkanocnej i dziesiątej Ogólnopolskiej Parady „Turki 2013”, która odbędzie się w Nowej Dębie – wyjaśniał narodziny powstania albumu dyrektor SOK Krystian Rzemień – postanowiliśmy w trwały sposób upamiętnić te wydarzenia. Stąd pomysł na wydanie książki.

Publikacja obok fotografii dokumentujących działalność HSW zawiera krótki rys historyczny tej formacji, a także zdjęcia z imprez realizowanych dzięki wsparciu Lasowiackiej Grupy Działania, skupiającej trzy gminy: Nową Dębę, Bojanów i Baranów Sandomierski. – Uzupełniliśmy album o fotografie podkreślające walory przyrodnicze i turystyczne naszego regionu – mówił Krystian Rzemień – by w ten sposób promować i zachęcać turystów do odwiedzin. Naszym zamiarem jest wręczenie książki każdemu uczestnikowi tegorocznej parady, a w tej chwili mamy zgłoszony przyjazd ponad 1700 osób z całej Polski. Będzie to zatem dobra okazja do pokazania tego co mamy najlepsze.

Podczas spotkania nie mogło naturalnie zabraknąć wspomnień i opowieści o początkach i działalności nowodębskich turków. – Nasza straż nie powstałaby gdyby nie śp. Tadeusz Górecki – opowiadał Adam Róg, dowódca oddziału. – To on będąc wspólnie z bratem Stanisławem w miejscowościach, gdzie działały Straże Wielkanocne, zachwycił się tamtejszymi tradycjami. Postanowił zaszczepić ten zwyczaj także w naszym mieście. I tak po raz pierwszy w 2004 r. wystąpiliśmy na I Ogólnopolskiej Paradzie Straży Wielkanocnych jako reprezentanci parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Album na 10-lecie   W spotkaniu uczestniczyło wielu sympatyków nowodębskich duhów Marta Woynarowska/GN Początki nie były proste. Przede wszystkim należało zgromadzić chętnych, wybrać jednolite umundurowanie, a to wiązało się ze sporymi kosztami. Zaczęło się poszukiwanie pieniędzy. Z pomocą przyszła miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, której druhowie stanowią ponad 90 procent składu HSW. – Pan Tadeusz zwrócił się do emerytowanych wojskowych o przekazanie starych mundurów – wspominał Adam Róg. – Był jeszcze problem z czapkami – dodał Jan Flis, radny nowodębski, były prezes OSP – bo w kantynie jedna kosztowała 300 zł. W sukurs przyszły nam Zakłady Umundurowania Strażackiego. Poprosili tylko o dostarczenie zielonego sukna i dzięki temu koszt jednej czapki wyniósł 50 zł.

Druhowie zostali również zaopatrzeni w lance, początkowo metalowe, później zastąpione drewnianymi. Wyszkoleniem zajął się Adam Róg, jako były żołnierz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, doskonale znający się na musztrze. – Dla podkreślenia równego, marszowego kroku, podkuliśmy buty – mówił dowódca HSW. – Kiedy idziemy po twardej nawierzchni słychać nas z daleka. Wyróżnikiem nowodębskiej straży jest widoczny wojskowy sznyt. – Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do przedwojennych tradycji ułańskich i Związku Strzeleckiego – wyjaśniał Jan Flis. Stąd rogatywki z amarantowym otokiem, mundury i żołnierski krok, doceniany i wzbudzający aplauz publiczności oglądającej popisy druhów z Nowej Dęby.

Członkowie HSW uczestniczą głównie w uroczystościach religijnych, przede wszystkim w Triduum Paschalnym i Rezurekcji, podczas procesji Bożego Ciała, ale także w obchodach świąt państwowych. – Niewiele osób wie – mówił Adam Róg – że w Niedzielę Palmową nasi druhowie objeżdżają miasto z palmą w bryczce.

Jan Flis wspomniał również o działalności społecznej i charytatywnej nowodębskiej HSW.

Na zakończenie spotkania, Krystian Rzemień, jako przedstawiciel SOK, głównego organizatora, wspólnie z Adamem Rogiem zaprosili wszystkich na X Ogólnopolską Paradę Honorowych Straży Wielkanocnych „Turki 2013” na 5 maja. Początkowy termin – 14 kwietnia – został przesunięty w związku z niesprzyjającymi prognozami pogody.