Liturgia wielkopiątkowa przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.
Nabożeństwo wielkopiątkowe w sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego rozpoczęło się od Świętokrzyskiej Drogi Krzyżowej, która kolejny raz podążała królewskim szlakiem z Nowej Słupi do sanktuarium świętokrzyskiego. Tegorocznej wspólnej pasyjnej modlitwie, na którą przybyło wielu pątników z całej Polski, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Droga Krzyżowa była dla wielu pielgrzymów wprowadzeniem w liturgię wielkopiątkową, która rozpoczęła się o 15.00 w godzinie Miłosierdzia Bożego.
W liturgii pod przewodnictwem bp K. Nitkiewicza, uczestniczyła wspólnota Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kapłani diecezjalni, klerycy sandomierskiego seminarium oraz przybyli pielgrzymi. – Od kilku lat przybywamy tutaj w Wielki Piątek. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie od wielu wieków przechowuje się relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tutaj całą rodziną nabieramy duchowej mocy. W tym roku, po raz pierwszy towarzyszą nam także wnuki, które przyjechały z Warszawy. Dzielnie zniosły Drogę krzyżową, a teraz będziemy modlić się przy świętych relikwiach – mówiła pani Teresa z Bielin.
Momentem szczególnym wielkopiątkowej Liturgii Słowa była odczytana Męka Pańska według przekazu św. Jana.
- Otwierając Ewangelię, Kościół zaproponował nam, abyśmy dziś zatrzymali się przy Jezusie, który prowadzony jest na ukrzyżowanie i na krzyżu umiera. Przed oczami naszej wyobraźni staje ubiczowany, cały we krwi, w koronie z cierni, dźwigający krzyż na Miejsce Czaszki. Dla kogoś, kto z tymi obrazami spotyka się po raz pierwszy, widok jest szokujący. Z tym widokiem umęczonego i cierpiącego Jezusa, na żywo, musi zmierzyć się pierwotna wspólnota Kościoła. Apostołowie, Jego uczniowie, kobiety, które Mu towarzyszyły, pośród nich również i Maryja oraz ludzie, którzy Mu zaufali i poszli za Nim, po raz pierwszy widzą Jezusa upokorzonego. My, przeżywając dziś uroczystości wielkopiątkowe, spoglądamy na Jezusa z perspektywy doświadczenia wiary w Jego zmartwychwstanie. Trzeba nam uświadomić sobie to, że pierwotna wspólnota Kościoła nie miała takiego luksusu – mówił w homilii o. Michał Tomczak OMI.
Następnie bp K. Nitkiewicz dokonał odsłonięcia relikwii Drzewa Krzyża Świętego, któremu wszyscy zebrani adorując oddali cześć. Po zakończeniu wielkopiątkowego nabożeństwa Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie wierni będą mogli modlić się do Wigilii Paschalnej.