• facebook
 • rss
 • Wódz i samotnik

  Marek Wójcicki

  |

  Foto Gość

  dodane 08.12.2017 09:15

  150 lat temu przyszedł na świat Marszałek.

  Z tej okazji Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, we współpracy z Muzeum Historii Kielc w Kielcach, zaprasza na wystawę „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”.

  Jest to kolejna już ekspozycja przygotowana przez ostrowieckie muzeum dla upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Marszałka, który przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem.

  W XX-leciu międzywojennym Józef Piłsudski był częstym tematem prac podejmowanych przez artystów, jednak z czasem zmieniały się sposób i forma w jaki go przedstawiano (obeliski, popiersia oraz pomniki pełnopostaciowe i konne).

  W okresie walk legionowych w wizerunkach Brygadiera uwypuklano wizjonerstwo i melancholię, przed rokiem 1926 „Samotnik z Sulejówka” był przedstawiany jako zatroskany wódz (zamyślony, zgarbiony, ciężko wsparty na szabli).

  Po przewrocie majowym artyści ukazywali Marszałka jako człowieka cierpiącego i jednocześnie zwycięskiego wodza.

  Wystawę uzupełniają wybrane publikacje dotyczące osoby Marszałka, ikonografia poświęcona ostrowieckiemu pomnikowi Józefa Piłsudskiego (wg projektu Jana Ogórkiewicza, odsłoniętemu 13 listopada 1932 r., rozebranemu w 1949 r. pod pretekstem prac modernizujących sieć wodociągów miejskich).

  Jest też oryginalna plakieta z przedwojennego pomnika, wmurowana i odsłonięta po śmierci Marszałka w 1935 r. (obecnie w zbiorach Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz fotografie autorstwa Aleksandra Salija z 11 listopada 1993 r. (wykonane podczas uroczystego odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika Józefa Piłsudskiego).

  Wystawa „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej” będzie eksponowana w Pałacu Wielopolskich do 31 stycznia 2018 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół