• facebook
 • rss
 • Nasi na krakowskim Rynku

  Marta Woynarowska Marta Woynarowska

  dodane 07.12.2017 16:24

  Cztery placówki z Tarnobrzega i Łoniowa zaprezentowały swoje szopki w Krakowie.

  Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika i Domu Dziecka w Tarnobrzegu oraz Domów Dzieci i Młodzieży w Łoniowie wzięli udział w jubileuszowym 75. Konkursie Szopek Krakowskich.

  To już kolejny rok z rzędu, kiedy nasi przedstawiciele uczestniczą w szopkarskim święcie. Inicjatorem i pomysłodawcą udziału młodych mieszkańców naszego regionu był Kazimierz Wiszniowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, wieloletni pedagog, niestrudzony społecznik.

  - Nasze wyjazdy, które odbywają się już od ponad 10 lat są w dużej mierze możliwe dzięki życzliwości pana Ryszarda Jani, który wynajmuje nam autobus - mówi Kazimierz Wiszniowski.

  Pomysł pana Kazimierza padł na podatny grunt i dzisiaj u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym stanęły cztery piękne szopki - wszystkie wykonane zgodnie za kanonem szopek krakowskich.

  Były zatem nieparzyste liczby wież, figurki Świętej Rodziny i Mędrców ze Wschodu, a nawet trębacz.

  - W najwyższej kondygnacji szopki umieściliśmy trębacza - jak nazwali go uczniowie - bo co to byłaby za wieża kościoła Mariackiego bez strażaka grającego hejnał. Grześ miał nawet pomysł, aby umieścić go na obracającym się kole, by jak hejnalista mógł „obejść” wszystkie cztery strony - uśmiecha się nauczycielka w ZSS Izabela Chmielowiec, opiekunka grupy konstruktorów szopki ze szkół specjalnych.

  Z niezwykle oryginalnych elementów powstało dzieło dzieci i młodzieży z Łoniowa.

  - Jest to przykład 100-procentowego recyklingu. Wykorzystaliśmy pudełka, jakieś opakowania, rolki po ręcznikach papierowych, a nawet… zepsutą żarówkę - wyjaśnia z uśmiechem Magdalena Majdziubek, wychowawczyni z łoniowskich Domów Dzieci i Młodzieży.

  - Dzieci dzielnie mi pomagały, tylko sklejanie wykonałam sama, bo robię to na gorąco. Ze względów bezpieczeństwa moi pomocnicy byli z tej czynności zwolnieni - dodaje żartobliwie.

  Klasyczną formę prezentowała także szopka przygotowana przez uczennice z klasy I h LO w Tarnobrzegu.

  - Przystępując do wykonania projektu, wzorowałam się na dawnych szopkach. Detale architektoniczne zaczerpnęłam natomiast z dwóch budowli - Bramy Floriańskiej i kościoła pw. św. Józefa na Podgórzu, który urzekł mnie swoim pięknem - opowiada Wiktoria Marszałek.

  Swoje uczennice chwali ich opiekunka, nauczycielka historii Marta Truniarz. - Dziewczyny przez dwa tygodnie zostawały po lekcjach, by zdążyć z wykonaniem szopki. Poradziły sobie fantastycznie, co nie dziwi, bo to uczennice klasy humanistycznej i bardzo artystyczne dusze - przyznała M. Truniarz.

  Naturalnie nie zabrakło również przedstawicieli tarnobrzeskiego Domu Dziecka, którzy swoją szopkę ustawili pod „Adasiem” po raz ósmy .

  Po przemarszu w uroczystym korowodzie prowadzonym przez gwiazdę i kapelę krakowską, nasi przedstawiciele razem z panem Kazimierzem zjedli tradycyjnie obiad w jednej z restauracji przy ul. Grodzkiej.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół