• facebook
 • rss
 • Pod barbórkowym patronatem

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 04.12.2017 17:11

  W parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem jej patronki oraz górniczym świętem.

  Tarnobrzescy górnicy siarkowcy dziękowali Bogu i swojej patronce za miniony rok pracy i opiekę. Na Eucharystii w kościele pw. św. Barbary zgromadzili się pracownicy przemysłu siarkowego, związkowcy, górnicze rodziny i mieszkańcy miasta.

  Przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy górnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zginęli podczas pracy. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z tarnobrzeskimi duszpasterzami.

  - Czcząc naszą patronkę św. Barbarę, chcemy oddawać pod jej opiekę górników, ludzi pracujących w niebezpiecznych warunkach, naszych parafian, a także osoby bezrobotne. Polecamy jej nasze troski i zawierzamy wspólną przyszłość - mówił ks. prał. Stanisław Bar, proboszcz parafii.

  Bp Nitkiewicz powiedział w kazaniu, że św. Barbara nie szukała męczeństwa, lecz stało się ono jej wyznaniem wiary.

  – Patrząc na św. Barbarę, warto się zastanowić, do jakiego stopnia jesteśmy wierni Chrystusowi? Trzeba uczciwie powiedzieć, że często brakuje wierności nawet w małych, niewymagających sprawach, a co dopiero w wielkich. Rozmywamy nasze chrześcijańskie świadectwo w morzu pustosłowia, pozorów i sprzecznych gestów. Tymczasem nie możemy być, jak mówi Ojciec św. Franciszek, jedynie chrześcijanami na pokaz. Nie bójmy się tego, że pobrudzimy sobie ręce, budując razem z Chrystusem Jego Królestwo miłości, radości i pokoju. Okażmy posłuszeństwo Słowu Bożemu, a ono będzie nas prowadziło - przekonywał bp Nitkiewicz.

  Pasterz Diecezji Sandomierskiej zaapelował także do przedstawicieli świata pracy o pielęgnowanie wzajemnych relacji, szczególnie przez solidarność z osobami samotnymi i żyjącymi w trudnych warunkach materialnych.

  Jeszcze kilka lat temu tarnobrzeskie zakłady wydobywające i przetwarzające siarkę zatrudniały tysiące pracowników i stanowiły o sile rozwoju regionu. Obecnie wiele z nich jest już zamkniętych lub w stanie likwidacji.

  «« | « | 1 | » | »»
  Tarnobrzeska barbórka

  Tarnobrzeska barbórka

  Foto Gość DODANE 04.12.2017 AKTUALIZACJA 04.12.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół