• facebook
 • rss
 • Krzyż na cyplu

  Andrzej Capiga Andrzej Capiga

  dodane 04.12.2017 16:10

  Ulanowscy flisacy świętowali dzień swojej patronki św. Barbary.

  Po odpustowej Eucharystii w parafialnym kościele, której przewodniczył ks. Robert Utnik, barwny flisacki pochód przeszedł na cypel, miejsce ujścia Tanwi do Sanu.

  Tam proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie ks. Kazimierz Żyłka poświęcił siedmiometrowej długości krzyż, dzieło miejscowego rzeźbiarza Adama Pokory. Jest to dar flisaków za tegoroczny bezpieczny Flis Roku Rzeki Wisły z Ulanowa do Gdańska.

  - Krzyż stanął w miejscu starego, już spróchniałego, który był pamiątką po jubileuszowych misjach, które w 1999 r. poprowadzili franciszkanie z Niepokalanowa - wyjaśnił proboszcz.

  - W tym miejscu kobiety żegnały swoich mężów, synów i braci, którzy wyruszali na długie spływy do Gdańska. Witani serdecznie przez mieszkańców miast i wsi przez które przepływali, upowszechniali w ten sposób flisacką tradycję - dodał Zdzisław Nikolas, flisak.

  Część oficjalna flisackiej Barbórki odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie.

  Kamil Chmielowski, cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary w Ulanowie, podsumował mijający rok, uznając go za udany, bo zorganizowano dwa flisy (Szlakiem Błękitnego Sanu i Flis Roku Rzeki Wisły), wzrosła także liczba osób korzystających z usług bractwa, w tym z wycieczek galarami po Sanie.

  - Przyszły rok to dalsze poszerzanie turystycznej oferty, utworzenie szlaku wodnego Ulanów - Stalowa Wola oraz wpisanie flisactwa na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - wyliczył cechmistrz.

  W części artystycznej zaprezentowali się Chór Ulanowski i Kapela Flisacka.

  «« | « | 1 | » | »»
  Barbórka u flisaków

  Barbórka u flisaków

  WIARA.PL DODANE 04.12.2017

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół