• facebook
 • rss
 • Przy nowym ołtarzu

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 22.10.2017 21:53

  W kościele parafialnym w Gorzycach odbyło się poświęcenie nowego ołtarza.

  - Zwiększyła się liczba wiernych uczęszczających na Msze św. niedzielne oraz świąteczne i dlatego pojawiła się konieczność rozbudowy istniejącego kościoła. Główne prace budowlane odbywały się w latach 1997-2000. Postępowały sprawnie dzięki zaangażowaniu i ofiarności parafian. Przez kolejne lata trwały prace nad wyposażeniem świątyni. Właściciele cegielni ufundowali ołtarz, którego konsekracji dokonał biskup Krzysztof Nitkiewicz. Dzisiejsza uroczystość jest liturgicznym aktem oddania świątyni na wyłączną własność Boga - mówił ks. Władysław Drewniak, proboszcz.

  Do uroczystości poświęcenia rozbudowanej świątyni duchowo parafianie przygotowywali się poprzez ewangelizacyjne misje.

  Poświęcenie rozbudowanej świątyni w Gorzycach   Poświęcenie rozbudowanej świątyni w Gorzycach ks. Tomasz Lis /Foto Gość Niedzielnym uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Przy ołtarzu stanęli również księża z dekanatu Gorzyce oraz kapłani w ubiegłych latach posługujący w parafii. Na rozpoczęcie Eucharystii biskup pokropił ołtarz i wiernych wodą święconą.

  W kazaniu nawiązał do niedzielnej Ewangelii, w której Chrystus wzywa do tego, aby oddać cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga. - Obowiązek posłuszeństwa Bogu i władzy świeckiej nie przedstawia większych problemów na poziomie dyskursu akademickiego czy prawa. W praktyce jednak mamy podejście bardzo indywidualistyczne. Czasami jest ono słuszne, bo absolutyzowanie interesu społecznego czy legalistyczna interpretacja przepisów nie uwzględniają w pełni sytuacji konkretnej osoby, mogą nawet wyrządzić jej krzywdę. Pomimo tego mamy w sobie coś z anarchistów, zarówno względem Boga, jak i państwa. Nawet w Kościele nie brakuje tych, którzy są przekonani, że „władza pochodzi od ludu”, co rodzi różnorodne konsekwencje, bolesne i żenujące zarazem. Można się zapytać: na ile ważny jest Bóg, Jego prawo i wartości chrześcijańskie w naszym codziennym życiu, w polityce, w ekonomii, w biznesie, w kulturze? Czy rzeczywiście oddajemy Bogu to, co należy do Boga? Czy wspomniane sfery nie żyją własnym życiem? Pismo Święte przypomina nam, że „do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia, świat i jego mieszkańcy” (Ps 24,1). Świadomość tego i zrobienie Bogu należnego miejsca w naszym życiu, w narodzie i świecie jest warunkiem ładu i pokoju, gwarancją dla ludzkiej godności i wolności, drogą do wiecznego szczęścia - tłumaczył ordynariusz.

  Namaszczenie ołtarza olejem świętym   Namaszczenie ołtarza olejem świętym ks. Tomasz Lis /Foto Gość W nawiązaniu do obchodzonej uroczystości poświęcenia kościoła biskup wskazał na ołtarz jako miejsce składania Bogu tego, co człowiek ma najcenniejsze. - O prymacie Boga przypomina nam ołtarz, a liturgia jego konsekracji stanowi wspaniałą katechezę na temat słów Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii. Jest to zarazem katecheza dotycząca pierwszego przykazania: „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną”. Sam ołtarz wtajemnicza nas w misterium Boga, pozwala go niejako dotknąć w celebracji Najświętszej Eucharystii - podkreślał bp K. Nitkiewicz.

  Msza św. dziękczynna za wspólne dzieło parafian   Msza św. dziękczynna za wspólne dzieło parafian ks. Tomasz Lis /Foto Gość Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup namaścił ołtarz olejem świętym oraz dokonał jego okadzenia. Po tym nastąpiło uroczyste nakrycie obrusem i oświetlenie ołtarza.

  Czas powstania i erekcji parafii Gorzyce nie jest w pełni znany. Kronikarz Jan Długosz wspomina 1138 r., w którym istniała zorganizowana działalność Kościoła w miejscowości Gorzyce. Ostatni kościół w tym miejscu spłonął 4 sierpnia 1944 r. od pocisków niemieckich. Obecny kościół został wybudowany w latach 1947-1950 dzięki staraniom ks. Adama Osetka, ówczesnego proboszcza, według projektu inż. Wawrzyńca Dayczaka z Jarosławia. Przed rokiem 2000 r. dokonano poważnej rozbudowy świątyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół