• facebook
 • rss
 • Katedra otrzyma pieniądze na II etap prac konserwatorskich

  ks. Tomasz Lis ks. Tomasz Lis

  dodane 05.10.2017 18:52

  Podczas konferencji prasowej świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości mówili o przyznaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 14,5 mln zł na wsparcie remontu bazyliki katedralnej w Sandomierzu.

  - Parafia Narodzenia NMP w Sandomierzu przygotowała bardzo dobry projekt, który został złożony do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie prac konserwatorskich tej perły architektonicznej i kulturalnej, która kryje w sobie wczesnogotyckie zabytki. Jestem przekonany, że jest to ważna rzecz dla województwa świętokrzyskiego, i bardzo się cieszę, że Sandomierz znalazł się w Kontrakcie Terytorialnym - mówił Krzysztof Lipiec, poseł PiS.

  Poseł podkreślił, że w ten sposób Państwo Polskie obejmuje tak cenny zabytek swoją kuratelą, i jest przekonany, że pieniądze, które wpłyną na renowację i konserwację katedry, będą dobrze spożytkowane, szczególnie w perspektywie rozpoczynającego się jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej.

  - Ten wniosek nie miał szczęścia, był dwukrotnie odrzucany przez Urząd Marszałkowski w Kielcach. Także nasze interpelacje pisane z senatorem Jarosławem Rusieckim nie przynosiły rezultatów - przypominał poseł Marek Kwitek. Dodał, że gdyby wcześniejsze decyzje były pozytywne, większość zaplanowanych prac w nawie głównej byłaby już zakończona.

  Podczas spotkania ks. Zygmunt Gil, proboszcz katedry, wyraził swoją wdzięczność ministrowi kultury i parlamentarzystom za pomoc w pozyskaniu dotacji, podkreślając, że "ma świadomość ogromu prac, które będą do zrealizowania, jednak będzie to trud radosny". Zadowolenia nie krył także bp Krzysztof Nitkiewicz.

  Wkład własny parafii katedralnej w całość projektu wyniesie 3,5 mln zł i będzie pochodził z prywatnych ofiar księży diecezji sandomierskiej.

  Po podpisaniu stosownych dokumentów będzie możliwe rozpoczęcie prac, które przewidziane są na drugi kwartał przyszłego roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół